Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
UMEM PROJESİ BAŞLIYOR

Mobilya Teknolojileri, Metal İşleme Teknolojileri ve Motor teknolojisi sektörlerinde ara eleman ihtiyacı olan firmalara yönelik önemli bir destek geliyor. Kısa adı UMEM olan proje kapsamında firmaların 23 Aralık 2010 tarihine kadar Elazığ TSO’ya müracaat etmeleri halinde, projeye dahil edileceklerdir.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri” projesi hazırlanmıştır.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ konuya ilişkin değerlendirmesinde şu bilgileri verdi, “Projeyle, sanayinin ihtiyaç duyduğu işgücünün yetiştirilmesi, öğretmenlerin eğitilmesi, meslek liselerinin teknolojik alt yapılarının güçlendirilmesi, yenilenmesi, ve bunlara bağlı olarak işsizliğin önlenmesini amaçlamaktadır.

Elazığ’ın da içinde bulunduğu 19 ilde başlayan pilot uygulama kapsamında, işsizlere yönelik olarak 3 ay eğitim ve 3 ay staj yaptırılması planlanmaktadır.  Kursiyerler eğitim süreci içerisinde 3 ay boyunca günlük 15 TL ücret alacaklardır. Yine kursiyerler, 3 ay boyunca işyerinde staj yaparken, İşsizlik Fonu'ndan maaş alacak ve sigortalı olacaklardır. Eğitim ve staj faaliyetlerine katılarak meslek edinen işsizlerin belirlenen sektörlerde işe yerleştirilmeleri hedeflenmektedir. 

Projeden beklenen en önemli çıktı, Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin işyerlerinde işsizlerin staj görmesi, başarılı kursiyerlerin ise büyük çoğunluğunun bu işyerlerinde istihdam edilmeleridir.

Kurs ve staj süresince, kursiyerlerin 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği ödenmesi gereken iş kazası ve meslek hastalığı sigorta prim giderlerini ve her fiili kurs günü ve staj günü için İŞKUR tarafından belirlenen günlük ücretleri İŞKUR tarafından ödenecektir.

Odamız üyelerinin kursiyerlerin (kurs süresi kadar) kurs bitiminde kendi işyerlerinde istihdamını taahhüt etmeleri durumunda sigorta işveren payını devlet ödeyecektir.

Odamız üyelerinin bu projeye destek vererek işletmelerinde ihtiyaç duydukları nitelikli ara elaman yetiştirilmesine ve bununla birlikte işsizlik gibi önemli bir konuda sosyal sorumluluk biliniciyle hareket ederek, işsizlikle mücadeleye destek vermelerini bekler,

Gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda, saygılarımı sunarım.”

ELAZIG TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1777 defa okundu.
Ekleme Tarihi :15.12.2010 15:43:05
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.