Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
KOSGEB Kredilerinde Mağduriyet Önlenmelidir…

KOSGEB tarafından 6 ay ödemesiz düşük faizli “Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programı” başvuruları 23 Kasım 2010 tarihi itibarı ile başlamış, ancak başvuruların internet ortamında yapılması nedeniyle KOSGEB sisteminde yaşanan yoğunluktan dolayı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde başvurular sınırlı yapılabilmiştir.

Elazığ KOSGEB Müdürlüğünden almış olduğumuz bilgilerde, 2009 yılında yapılan 1800 başvurudan 1285’inin kredi kullanması uygun bulunmuştur.

2010 yılında ise, KOSGEB veritabanındaki işletme sayısı 3 bini aşkın olmasına karşın, bu firmalardan ancak asil ve yedek olmak üzere 507 işletmenin girişi yapılarak kredi kullanmaya hak kazanmıştır. KOSGEB veritabanındaki işletme sayısı bir önceki yıla göre yüzde 70 artmış olmasına rağmen, kredi kullanımında yaşanan sorun, çok büyük ümitlerle evraklarını hazırlayan ve gerek borçlarını gerekse ürün alımlarını ona göre ayarlayan yüzlerce işletmeyi hayal kırıklığına uğratmıştır.

KOSGEB tarafından kredi kullandırılması yönünde açıklanan destek programlarında geçtiğimiz yıllarda kredinin en az yüzde 30’unun Kalkınmada Öncelikli Yörelerde kullandırılmasına karşın, bu yıl bu uygulamadan vazgeçilmiştir. Dolayısı ile Doğu ve Güneydoğu illerimizdeki tüm işletmelerimiz ciddi bir şekilde mağdur olmuştur.

Yine internet altyapısı bakımından orta ve batı bölgeleri ile aynı seviyede bulunmayan bölgemizin, aynı koşullarda kredi müracaatlarına tabi tutulması, böylesine önemli bir sorun ile yüzleşemizi sağlamıştır.

Halen iki bine yakın işletmemiz KOSGEB desteklerinden istifade etmek için mücadele vermektedir. Bu işletmelerimizin temsilcileri Odamızın konuya bir çözüm bulması yönünde yoğun talepleri bulunmaktadır.

Bu işletmelerimizin beklentilerinin karşılanması için başta Sanayi Bakanlığı olmak üzere, TOBB, KOSGEB, ilgili Bakanlar ve Milletvekillerimize konun hassasiyetini bildirerek, Kalkınmada Öncelikli İller için yeni bir destek uygulaması başlatılması talep edilmiştir.

Umuyoruz ki, 2011 yılına girmeden bu haklı talebimiz uygun görülerek, yeni bir destek paketi açıklanır. Bu doğrultuda, her hangi bir mağduriyetin yaşanmaması en büyük dileğimizdir.

Bütün üyelerimize ve kamuoyuna saygılarımla arz ederim.

Ali ŞEKERDAĞ

Yönetim Kurulu Başkanı

Bu haber 1515 defa okundu.
Ekleme Tarihi :2.12.2010 11:37:18
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.