Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Kuveyt Türk Katılım Bankası İle Protokol İmzalandı

Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından düzenlenen etkinlik ile “Fırtınalı havalarda sağlam finansal kararlar” semineri ve Odamız ile ticari protokol anlaşması yapıldı.

Programa Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyar, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşun müdürleri, sivil toplum örgütü başkanları, işadamları ve medya mensupları katıldı.

Uyar, Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından Elazığ'da düzenlenen ''Fırtınalı havalarda sağlam finansal kararlar'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, banka olarak topladıkları fonların tamamına yakınını reel sektöre kaynak olarak kullandırdıklarını ifade etti.

1989 yılında kurulan bankalarının özkaynak miktarının 1,2 milyar TL, toplanan fon miktarının ise 7 milyar TL’ye ulaştığını belirten Uyar, “Bu da tamamen reel sektöre aktarılmış bir kaynaktır. Herhangi bir menkul kıymet yatırımımız yoktur. Dolayısıyla biz halktan topladığımız kaynakları tamamen reel sektöre aktaran bir yapımız var” dedi.

Uyar, faizsiz bankacılıkta risksiz bir gelirin olmadığını, kardeş olan risk ve gelirin emek ve sermaye ortaklığına dayandığını, ancak ülkede bunun uygulanmasındaki başarının tartışmalı olduğunu söyledi.

Banka olarak Elazığ’da yaptıkları çalışmalardan bahseden Uyar, “Katılım bankaları olarak Elazığ’da topladığımız kaynak 147 milyon TL’dir. Bunun 103 milyon lirasını aktarmış durumdayız. Kuveyt Türk olarak baktığımız zaman 26 milyon lira bir kaynak toplamışız, 59 milyon lira da fon kullandırmışız. Yani topladığımız kaynağın 2 katından fazla buraya aktarmışız. Kuveyt Türk Elazığ’a iyi bir yatırım yapan katılım bankalarından bir tanesidir.” diye konuştu.

BANKALAR ARASI REKABET ARTACAK

Uyar, Türkiye'de faiz oranlarının düşmesi nedeniyle bankalar arasında ciddi bir rekabet bulunduğunu kaydederek, şunları söyledi: “2011 yılı ile ilgili beklentilerimiz bankalar arasında rekabetin giderek şiddetleneceği. Ekonomi çok hareketli. Tabii ki riskler ve sorunlar dinmiş değil. Kriz beklemiyoruz. Türkiye’de ciddi bir rekabet var. Bankalar cirolarını artırarak bu düşen enflasyon ve düşen faiz ortamına adapte olmaya çalışıyorlar. O açıdan bu rekabetin şiddetlenmesi de daha dikkatle hareket etmemiz gerektiğinin bir işareti. Avrupa'da 2011 yılı doların daha güçlü olduğu ve piyasaların biraz dalgalı olduğu bir yıl olacağı gözüküyor.”

VALİ EROL: “FIRTINA GELMEYECEĞİNE DAİR BİR GARANTİ YOK”

Toplantıda konuşan Elazığ Valisi Muammer Erol ise Elazığlı işadamlarında ‘daha fazla kazanmaya ve kazandıkça da etrafına kazandırarak faydaya ve hayra vesile olma’ gayretini gördüğünü söyledi.

Dünyada yaşanan ekonomik krizleri fırtınalı havaya benzeten Vali Erol, bugünlerde fırtına olmasa da hiç gelmeyeceğine dair bir garantinin olmadığını kaydetti.

Krizlerde neler yapılacağına dair tecrübe kazanan bankalardan bu tecrübeyi dinlemek istediklerini ifade eden Erol, şunları söyledi: “Çünkü bilgi çok kıymetli. Eğer bir motivasyon varsa ki Elazığ'da hemen hemen işadamlarımızın bir çoğunda var. Elazığlı işadamlarımızda daha fazla kazanmaya ve kazandıkça da etrafına kazandırarak faydaya ve hayra vesile olma gayretini görüyorum. Bu açıdan da ciddi bir potansiyel var. Ama bunun bir kalkınmaya dönüştürülmesi için mutlaka bu motivasyonun yaşandığı başka yerlerde yaşayan insanların buraya gelip o motivasyonu bölerek parçalayarak ve paylaşarak üretmesi lazım. Topyekün kalkınmışlığımızın yolu da bundan geçer.”

ELAZIĞ TSO İLE TİCARİ PROTOKOL

Yapılan konuşmaların ardından toplantı salonunda hazırlanan platformda Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ ile Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyar tarafından, Oda Üyelerinin uygun koşullarda kredi kullanmasına olanak sağlayan ticari protokol imzalandı.

İmza töreninde bir konuşma yapan Başkan Şekerdağ, Oda üyelerinin uygun koşullarda ve çok fazla teferruata girmeden ticari faaliyetlerini kolaylaştıracak bankacılık işlemlerinden yararlanmalarını sağlamak için protokol imzaladıklarını söyledi.

Uyar ve Şekerdağ, yaptıkları değerlendirmelerin ardından ‘Elazığ’a hayırlı olsun’ dilekleriyle protokolü imzalayarak el sıkıştılar.

Bu haber 1670 defa okundu.
Ekleme Tarihi :2.12.2010 11:35:02
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.