Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Ziraat Bankası Yönetim Kurulundan Odamıza Ziyaret

Elazığ Valisi Muammer Erol’un da katıldığı ziyarette, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ile  Genel Müdür ve bankanın çok sayıda üst düzey yöneticisi Odamızı ziyaret ederek Başkan Ali Şekerdağ ile görüştüler…

Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Karslı, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi Can Akın Çağlar, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Mumcuoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Aydın Simit, Yönetim Kurulu Üyesi Halil Çelik, Elazığ Bölge Müdürü Murat Öztürk, Tanıtım İletişim Daire Başkanı Ali Kırbaş, Bankanın çeşitli daire başkanları, bölge başkanları ve şube müdürlerinin katıldığı ziyarette Başkan Ali Şekerdağ ilin ekonomi ve sanayisi hakkında bilgiler verdi.

Ziraat Bankası çifçinin üreticinin yanındadır…

26 Kasım 2010 tarihinde Odamızı ziyaret eden, Ziraat Bankası heyeti adına bir değerlendirme yapan Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Can Akın Çağlar, Ziraat Bankası dışındaki bankaların, kredilerinin yüzde 50`sine yakınını Marmara Bölgesi’nde, büyük şehirlerde kullandırdıklarını, kendilerinin ise çiftçilerin yanında yer aldıklarını söyledi.

Çağlar, heyet olarak, kentte bir takım çalışmalar ve incelemelerde bulunmak için geldiklerini ifade etti. Elazığ ve özellikle Anadolu’nun Ziraat Bankası için son derece önemli olduğunu vurgulayan Çağlar, konuşmasına şöyle devam etti: “Kullandırdığımız kredilerin yüzde 70’ini Anadolu’da kullandırıyoruz. Diğer bankalar, kredilerinin yüzde 50’sine yakınını Marmara Bölgesi’nde büyük şehirlerde kullandırırken biz Ziraat Bankası olarak, çiftçimizin yanındayız. 147 yıldır varız zaten. Ama esnafımızın tüccarımızın yanında da daha fazla olmanın gayreti içerisindeyiz. O yüzden Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ettik. Burada kullandırdığımız krediler, toplam kredilerimizin bu ilde kullanılan kredilerin yüzde 27 sini oluşturuyor. Aşağı yukarı her 4 kişiden biri Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmış durumda.”

Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar, dünyada tarım ve hayvancılık sektörünün her geçen gün daha değerli hale geldiğini belirterek, “Özellikle Ticaret ve Sanayi Odalarımızın değerli yöneticilerinin bu konulara daha fazla ilgi göstermesini ve örnek yatırımlar yapmalarını bekliyoruz.

Çünkü dünyayı gezen, gelişen ticaret koşullarını yakından takip eden, kurumsallaşmanın önemini bilen Odalarımızın bu konularda topluma öncülük etmesini ve bu alanlarda yatırımlara özendirilmesini bekliyoruz. Çünkü, küçük çaplı üretim yapan çiftçimizin büyük kapasiteli tarım ve hayvancılık yatırımlarına girmesini kısa vadede beklemek gerçekten zor bir konudur. Ancak, Odalarımızın Yönetim ve Meclislerinde yer alan işadamlarımız bu konularda daha büyük avantajlara sahipler.

Biz bu bölgeden en az 5 bin başlı büyük üretim çiftlikleri kurulmasını bekliyoruz. Banka olarak bu konularda çok ciddi desteklerimiz söz konusu. Bu konuda Elazığ önemli bir il. Sayın Başkanımızın ifade ettiği gibi geçmişten günümüze önemli bir hayvancılık merkezi olmuş bir kent Elazığ. Bu nedenle geçmişin birikimlerinden istifade ederek, yeni dönemde profesyonel manada işletilen ve kurulan büyük yatırımlar bekliyoruz.”dedi.

Ziraat Bankası iş dünyası için önem taşıyor…

Başkan Şekerdağ’da ziyarette, hayvancılık sektörünün geçmişte önemli noktalarda olduğunu belirterek, “Bundan 20-30 yıl öncesine kadar ilimizde 250 bin baş civarında hayvan mevcudiyeti vardı. Buradan sevkiyat için araç bulmakta çoğu zaman üretici zorlanırdı. Ancak zaman içerisinde başta bölgeyi olumsuz yönde etkileyen terör olayları ve hayvancılık sektörüne uygulanan politikalar nedeniyle sektör bugün nerdeyse bitme noktasına geldi. Ancak, buna rağmen özellikle son dönemlerde Ziraat Bankası ve diğer fonlarla desteklenen hayvancılık sektörüne verilen teşviklerle bir anda bu alana büyük bir yatırım yapılmaya başlandı. Ancak, hayvancılık son derece hassas bir konudur.

Benim endişem işin ehli olmayan kişilerin işin sonunda büyük kayıplara uğramasıdır. İnşallah bu endişemiz gerçekleşmez. Bununla birlikte et ve hayvan ithalatı konusu da sektörün geleceğini tehdit etmektedir. Bu nedenle biz sektöre yatırım yapılması hususunda çok aceleci hareket etmek istemiyoruz. Biraz bekleyip gelişmeleri görmek istiyoruz.

2010 yılında ilimizde 20’nin üzerinde hayvancılık ile ilgili teşvik belgesi düzenlendi. Yaklaşık 1 trilyon tutarında bir yatırım öngörülüyor. Hayvancılıkla alakalı bu olumlu gelişme ve ilgi Elazığ’da devam ediyor. Biz Ziraat Bankasının bu anlamda ilimizdeki girişimci ve yatırımcıların her zaman yanında olmasını bekliyoruz.

Çünkü bankacılık sektörü ile ticaret kesimi bir bütünün iki parçası niteliğindedir. Biri olmadan diğerinin de bir anlamı işi doğrusu yoktur. Bu nedenle, özellikle kriz ortamlarında yaşanan kötü tecrübelerden sonra, Bankacılık sektörünün iş dünyasına daha fazla yapıcı yaklaşmasını bekliyoruz. Elazığ gerçekten tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir potansiyeli vardır. Bu potansiyelin ekonomiye yansıtılması en büyük dileğimizdir. Bu düşüncelerle ülke tarım ve hayvancılığında çok büyük bir yere ve öneme sahip olan Ziraat Bankasının çok değerli yöneticilerini Odamızda ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum” dedi.

Ziyarette karşılıklı görüş alış verişinin ardından, Başkan Şekerdağ’a Ziraat Bankası’nın hizmetlerini sembolize eden bir plaket takdim edildi.

Bu haber 2217 defa okundu.
Ekleme Tarihi :27.11.2010 13:38:15
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.