Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

Proje Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Bilişim Sektörüne 240 Eleman Kazandırılacak…

 

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülecek olan “Gençlerin Yüzü Bilişimle Gülüyor” adlı Avrupa Birliği projesinin basın bilgilendirme toplantısı Elazığ TSO Meclis Salonunda yapıldı.

Toplantıya; Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. A.Feyzi Bingöl, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Teknokent Müdürü Prof.Dr.Erhan Akın, Proje Ortağı Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Elazığ Temsilcisi Doç.Dr. Yetkin Tatar, Proje iştirakçileri, proje yönetim ekibi ve proje eğitmenleri katıldılar.

 

Şekerdağ: İmkanları sonuna kadar zorluyoruz…

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, projenin başarılı bir şekilde yürütülerek bilişim sektörüne 240 ara eleman yetiştirileceğini söyledi. Başkan Şekerdağ, işsizliğe çare üretmek ve iş dünyasına ara eleman yetiştirmek için, ulusal ve yerel imkanların sonuna kadar zorlandığını söyledi.

Şekerdağ konuşmasında şunları söyledi: "Genç İstihdamının Desteklenmesi Programı kapsamında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve Fırat Üniversitesi hocalarımızın destekleri ile hazırlanan "Gençlerin yüzü bilişimle gülüyor" isimli Avrupa Birliği projemiz kabul edilmiş ve sözleşmesi 10 Kasım 2010 tarihinde Merkezi Finans ve İhale Biriminde imzalanmıştır.

Odamız yürütücü olduğu projenin ortakları Fırat Üniversitesi ile Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesidir. Projenin iştirakçileri ise Fırat Teknokent A.Ş. ile Bildemmak Bilgisayar Eğitim Şirketidir.

Bütçesi 300 bin AVRO olan proje kapsamında 15-29 yaş arası ve farklı eğitim düzeylerine sahip toplam 240 vatandaşımıza, Bilişim Sektörü üzerine 12 ay süre ile eğitim verilecektir.

Kursiyerler, eğitimleri boyunca günlük 6 AVRO para alacaklar ve en önemlisi ise eğitimin sonunda bir meslek edineceklerdir.

Eğitimlere katılmak isteyenlerin İş Kur İl Müdürlüğüne kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Proje kapsamındaki eğitimlere katılmak isteyenlerin 6-24 Aralık 2010 tarihleri arasında Elazığ TSO Proje Ofisine başvurmaları gerekmektedir.

Yapılacak başvurulardan sonra Proje Eğitmenleri tarafından 25-26 Aralık tarihlerinde yapılacak sınav ve mülakat ile kursiyerler belirlenecek ve eğitimlere 10 Ocak’ta başlanacaktır.

Proje ile öncelikli hedefimiz, kursiyerlerin en az yüzde ellisinin işsahibi olmasıdır.

Her zaman üreten, çalışan ve işsizliğin en az olduğu bir Elazığ oluşturmak için gayret gösteriyoruz. Bu doğrultuda gerek yurt dışı gerekse yurt içindeki tüm imkanları değerlendirmek istiyoruz.

Odamız AB projeleri hazırlama ve uygulama hususunda önemli bir tecrübeye sahiptir. Bu birikimimiz ile ilimizde uygulanan hemen tüm projelerin içerisinde yer alarak katkı sağlamaktayız.

Uygulanacak olan proje, konusunda son derece deneyimli ve uzman kurumların katkı ve işbirliği ile gerçekleştirilecektir. Bu vesile ile, başta Fırat Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Sayın Feyzi Bingöl’e projenin tüm süreçlerinde sağladığı katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

Yine proje ortaklarımız ve iştirakçilerimiz olan Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi, Fırat Teknokent ve Bildemmak Bilgisayar Şirket temsilcilerine de katkılarından ötürü teşekkür ediyoruz. Projenin başta işsiz gençler olmak üzere ilimize hayırlı olmasını diler, katılımınız için teşekkürlerimi sunarım” dedi.

 

Bingöl: Elazığ’ı müreffeh bir il yapmak arzusundayız…

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. A.Feyzi Bingöl proje tanıtım toplantısında yaptığı değerlendirmede, üniversitelerin görevlerinden birinin de toplumun genel beklentilerine ve sorunlarına çözüm üretmek olduğunu  ifade ederek, bu anlamda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve diğer proje katılımcılarıyla birlikte önemli bir hizmete imza attıklarını söyledi.

Bingöl konuşmasında, “Elazığ TSO Yönetimi ve Meclisi toplumun sorunlarına çözüm bulmak ve üyelerine daha iyi hizmet vermek için yoğun gayret gösteriyor. Bu doğrultuda zaman zaman Üniversitemizin desteğini talep ediyor. Yine biz de aynı şekilde Odadan destek talep ediyoruz. Amacımız kentimizi müreffeh bir hale getirmek. Bunun için öncelikli olarak proje üretmek gerekiyor. Bu doğrultuda günümüzün önemli bir sektörü haline gelmiş olan bilişim hususunda hazırlanan bu proje gerek işsizliğe gerekse sektörün ara eleman ihtiyacının karşılanmasına önemli bir destek verecektir. Proje ortaklarının altyapıları ve deneyimleri son derece başarılı bir çalışmanın ortaya çıkacağını göstermektedir. Projeye emeği geçenleri kutluyor hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

 

Tatar: Gelecekte daha büyük projeler üretebileceğiz…

Proje ortaklarından Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesinin Elazığ Temsilcisi ve Proje Danışmanı Doç.Dr. Yetkin Tatar’da yaptığı değerlendirmede, sektörde son derece önemli bir birikimi olan Türkiye Bilişim Derneği ile müşterek olarak gelecekte çok daha büyük projeler yapılabileceğini söyledi.

Tatar konuşmasında, “Bu proje aslında önümüzdeki süreçte yapılabilecek büyük çaplı proje ve çalışmaların ilk adımını oluşturuyor. Üniversite, Elazığ TSO ve Bilişim Derneği kendi alanlarında son derece önemli konumları olan kuruluşlar. Bu vesile ile, bilgi birikimi, tecrübe ve sahanın içinde olan kurumların bir araya gelmesi son derece önemli bir sinerji oluşturacaktır. Elazığ’a hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Akın: Teknokent için önemli bir çalışma…

Fırat Teknokent A.Ş. Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın’da toplantıda yaptığı değerlendirmede, Bilişim sektörünün dünyada son derece önemli bir noktaya geldiğini ve sanal ortamda yapılan ticaretinde katlanarak büyüdüğünü söyledi.

Akın, uygulanacak olan proje ile Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren işletmeler başta olmak üzere, kamuda, sivil toplum kuruluşlarında ve özel sektörde istihdam edilebilecek ciddi bir ara eleman ortaya çıkacaktır. Bu eksikliğin giderilmesi ve işsiz gençlere yeni iş imkanları sağlanması noktasında projeye büyük önem verdiklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1754 defa okundu.
Ekleme Tarihi :25.11.2010 17:35:05
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.