Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Bulgaristan ve Romanya Ülke Sohbet Toplantısı

İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi (İGEME) ile Odamız işbirliğinde “Romanya ve Bulgaristan Ülke Sohbet  Topl a n t ı s ı ” Elazığ Valisi Muammer Erol, Sivil toplum kuruluşları ve iş adamlarının katılımı ile yapıldı.

29 Eylül 2010 tarihinde Elazığ TSO Konferans Salonunda yapılan toplantıya bir önceki dönem Romanya Ticaret Müşaviri Necati Yılmaz ile bir önceki dönem Bulgaristan Ticaret Müşaviri Çetin Yılmaz ve İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi Uzmanı Tolga Taylan katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, ilin ihracat potansiyelinin yüksek olmasına karşın bugün istenilen noktada bulunmadıklarının belirterek, “Bu tür etkinlik ve bilgilendirme faaliyetleri ile amacımız ilimizin bu alandaki eksikliğinin giderilmesine katkı sağlamaktır.”dedi.

Başkan Şekerdağ konuşmasını şöyle sürdürdü: “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Üyelerimizi ihracata hazırlama ve yeni pazarlar bulma hususunda 2010 yılında Dış Ticaret ve İhracat konusunda bugün üçüncü etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz.

Dış Ticaret Müsteşarlığımızın destekleriyle, İhracata İlk Adım Programı kapsamı kapsamında gerçekleştirilen iki eğitimle firma temsilcilerimize yönelik olarak toplam 24 gün bir eğitim olup; İlimizin ihracat kapasitesinin yüksek olmasına karşın, bugün istenilen noktada olmadığını görüyoruz. Burada öncelikli sorunun, kurumsallaşma eksikliği ve dünya ticaretine entegre olmakta sıkıntılar olduğunu görmekteyiz.

Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Odamız kayıtlarında ilimizden 2009 yılında 48 firmanın 127 milyon dolar ihracat yaptığını görmekteyiz. Oysa sadece KOSGEB veritabanımızda KOBİ statüsündeki işletme sayımız iki binler seviyesindedir. Dolayısı ile ilimizdeki ihracatçı firma sayısının en az 200-250 firma olması gerekmektedir.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, üyelerimizin kurumsallaşmasını sağlamak amacıyla, çok sayıda eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerimiz devam etmekte olup, bu eğitimler kapsamında, konusunda uzman kurum ve kişilerle Dış Ticaret Eğitimleri ve bilgilendirme toplantılarına büyük önem vermekteyiz.

Üyelerimizin ihracatçı olmaları ve bunun sayesinde mevcut pazarlarını geliştirmeleri, aynı zamanda yeni ufuklar yaratmaları amacıyla düzenlediğimiz bu etkinliklerle birlikte, Firmaların altyapı eksikliklerinin belirlenerek, ihracatta bulunabilmeleri için neler yapmaları gerektiği üzerinde de çalışmalarımız bulunmaktadır.

Bununla birlikte işsizlik oranları bakımından Ülke ortalamasının üzerinde yer alan İlimizde, ihracatın ve ihracat yapan firma sayısının artırılması, istihdam için de son derece önem arz etmektedir.

 Bu düşüncelerle; İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi ile Odamız işbirliğinde, bugün Ülkemiz için önemli bir Pazar niteliğinde olan, Bulgaristan ve Romanya’nın bir önceki dönem Ticaret Müşavirlerini Odamızda konuk ediyoruz.

Sayın Necati Yılmaz ile Sayın Çetin Yılmaz, bilgi ve birikimlerini bugün bizlerle paylaşacaklardır. Yine Sayın Tolga Taylan İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi hakkında bilgiler verecektir. Bu toplantının, tüm işletmelerimize yararlı olmasını diler, saygılarımı sunarım.”dedi.

Daha sonra İGEME Uzmanı Tolga Taylan, kurumun dış Pazar araştırma hizmetleri hususunda bir sunum yaptı. Taylan’ın konuşmasının ardından, Bulgaristan ve Romanya bir önceki dönem Ticaret Müşavirleri, her iki ülkenin ekonomik durumu, ihracatı, ithalatı, avantajları, dezavantajları, Pazar imkanları hususunda detaylı bilgiler verdiler.

Bu haber 1973 defa okundu.
Ekleme Tarihi :29.9.2010 17:15:30
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.