Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ için el ele

23 Eylül 2010 tarihinde İzmir Vilayetlerevinde yapılan 3. Elazığ Lobi Çalıştayına, Ülkemizin dört bir yanından ve Avrupa’dan çok sayıda Elazığlı katıldı.

  

· 2010 yılında başlatılan ve Elazığ’ın çeşitli sorunlarının çözümüne katkı sağlamak ve Elazığ dışında bulunan Elazığlılarla gönül köprüleri kurmak için başlatılan Elazığ Lobi Çalıştayının üçüncüsü İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın ev sahipliğinde  son derece geniş bir katılma yapıldı.

· İzmir Elazığlı Sanayici ve İşadamları Derneği ile İzmir Elazığlılar Kültür Derneği’nin organize ettiği Çalıştaya, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Eski devlet bakanlarından Elazığlı Şerif Tüten, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Elazığ Valisi Muammer Erol, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Elazığ TSO Meclis Başkaın Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, RÜTÜK Üyesi Hasan Tahsin Fendoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, çok sayıda Sivil Toplum Örgütü başkanı ve yöneticisi, oda başkanları ve dernek başkanları katıldı.

· Protokol konuşmaları ile birlikte 20’den fazla konuşmacının söz aldığı çalıştayda Elazığ ilinin çeşitli sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

· Toplantıda Elazığ’ın sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesi hususunda Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, maddeler halinde ilin öncelikli sorunlarını ve çözüm önerilerini açıkladı.


Bakan Aydın: Elazığ ne sermayem varsa vermeye hazırım

'3. Elazığ Lobi Çalıştayı'na katılan Devlet Bakanı Mehmet  Aydın, yaptığı konuşmada, bir Elazığlı olarak kendisinin hem misafir hem ev sahibi olduğunu belirtti. Aydın, ilkokul ve ortaöğretim yıllarını Elazığ'da geçirdiğini, Mimar Sinan'ın tabiriyle ustalığının ise İzmir'de geçtiğini söyledi. Fabrika yapmak için sermayesi olan bir işadamı olmadığını ama doğduğu topraklara ne sermayesi varsa vermeye hazır olduğunu belirten Bakan Aydın, çalıştayın başarılı geçmesini diledi.


Ülkenin bütünüyle kalkınmasının önemine dikkati çeken Bakan Aydın, şöyle konuştu:
'Şimdi eğer bir ülkenin bir bölgesi kalkınmışsa, o ülke kalkınmış sayılmaz. Neticede siz insanlarımızı kalkınmış tarafa toplamak zorunda kalırsınız, o zaman ülkenin önemli kısmı nüfus boşluğu ortaya çıkarır. Bu da her türlü kötülüğün başlaması demektir. İnsanın çekildiği yerde ot bitmez. İnsan bir yerde azaldı mı sizin orada ne tarım, ne sanayi üretimi, ne kültür üretiminiz mümkün olmaz. Her ilimiz kalkınmak durumundadır, eğer kalkınmanın bir anlamı olacaksa. Biz vaktiyle bunu yapamadığımız için bugün Türkiye'de hem kalkınma sorunuyla, gelişme sorunuyla karşı karşıyayız hem de nüfus problemiyle, insan problemiyle karşı karşıyayız.
Tedbir alınmalıydı ve İstanbul'un taşı toprağı altın olmamalıydı. O zaman bugünkü İstanbul bu kadar sorunlu İstanbul olmayacaktı. Onlar yerlerinde doyacaklardı ve oraya katkı sağlayacaklardı. Kalkınma yayılmak zorundadır.'

Vali Kıraç: Elazığ bugün kalkınmışlıkta hak etmediği bir yerde

İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir'in yetişmiş insanıyla bilinen bir şehir olduğunu, kentte 5 binin üzerinde sivil toplum örgütünün bulunduğunu, 3. Elazığ Lobi Çalıştayı'nı İzmir'de düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kendisinin de bir Elazığlı ve İzmir Valisi olarak, İzmirlilere hizmet vermekten gurur duyduğunu belirten Vali Kıraç, Elazığ'ın binlerce yıllık tarihi birikimden süzülüp gelen bir kültürel mirasa sahip olduğunu, medeniyetlerin birleştiği yer olduğunu anlattı.

Çalıştayla birlikte Elazığ'ı bir kez daha doya doya yaşadıklarını dile getiren Vali Kıraç, 30-40 yıl öncesine kadar Türkiye'nin metropol illerinden biri olarak anılan Elazığ'ın, bugün hak ettiği yerde olmadığına dikkati çekti. Kentin dışarıya göç verirken, bir yandan da göç aldığını ifade eden Kıraç, çalıştayın birçok konunun ele alınarak tartışılması açısından büyük önem taşıyacağını vurguladı. Vali Kıraç, Elazığ'a mutlaka bir vakıf üniversitesinin kurulması gerektiğini kaydetti.


Vali Erol: Tüm Elazığlıları bu oluşma destek vermeye davet ediyoruz

Elazığ Valisi Muammer Erol ise Elazığlılar için 'Güzel, mert insanlar' ifadelerinin kullanıldığını, herkesin kavun karpuz tescil ettirirken coğrafi bölge işaretlemesinde mümkün olsa kendilerinin de 'adam tescil ettirebileceğini' ifade etti. Çalıştayların üçüncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Erol, çalıştayın kentin sorunlarına sahip çıkılması ve Elazığlıların birbirine kenetlenmesi adına ciddi bir adım olduğunu belirterek, tüm Elazığlıları bu oluşuma destek vermeye çağırdı.


Başkan Selmanoğlu: Çalıştay Elazığ’ı iyi yerlere taşıyacaktır

Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Salmanoğlu da bu çalıştayın Elazığ'ı daha iyi, daha çağdaş, daha modern günlere taşıyacak güzel bir çalıştay olacağına inandığını söyledi. Elazığ'ın sorunlarının çözülmeyecek sorunlar olmadığını, belirten Salmanoğlu, kentin Doğu'nun önemli yerlerinden biri olduğunu kaydetti. Kentin yıldızının parladığını kaydeden Salmanoğlu, “Karanlıkta ıslık çalacağımıza, artık mum yakma zamanının gelip geçtiğine inanıyoruz” dedi.


Bakan Tüten: Birliktelik bizi mutlu etmiştir

Çalıştaya katılan eski bakanlardan Elazığ’lı Şerif Tüten, İzmir’de yaşayan bir Elazığlı olarak gördüğü manzaradan son derece etkilendiğini belirterek, “Elazığ’ın kalkınma ve gelişmişlikte istenilen yerde olmadığı noktasında dile getirilen tüm görüşlere katılıyorum. Ama, biz yıllardır, bugün bu salonda sağlanan birlikteliği oluşturamadık. Birlikte hareket edemedik. Ancak, bugün son derce duygulu ve Elazığ’ın geleceği adına umutluyum. Çünkü, şehrimizi bir adım öne taşıma adına bir istek bir sinerji oluşmuş. Tüm emeği geçenleri kutluyorum.”

 

Başkan Şekerdağ: ‘Biz’ olmanın zamanı gelmiştir

Kurultayda bir değerlendirme yaparak Elazığ’ın birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, “İlimizin zengin tarihi birikimi, doğal güzellikleri, yer altı kaynakları, Fırat  Üniversitesi, OSB, Teknokent ve İŞGEM , Yetişmiş insan gücü, Gelişmiş sanayi siteleri, Su varlıkları potansiyeli ve ılıman iklimi ile tarım alanındaki avantajları, coğrafi konumu itibarı ile geçiş merkezi üzerinde bulunması ve bölgenin en önemli besi alanı olması, Bölgenin tek sivil havaalanının Elazığ’da bulunması, İlimizi  kalkınma ve gelişmişlikte öne çıkaran unsurlar olmuştur. Bu potansiyelin ekonomiye yansıtılarak ilin çeşitli problemlerinin ortadan kaldırılması için en fazla ihtiyaç duyduğumuz husus, seçilmiş, atanmış, sivil toplum kuruluşları, bürokratlar, siyasetçiler ve toplumun benlikten çıkıp biz olarak bir güven ortamı oluşturması gerekmektedir. Bu anlamda Çalıştay Elazığ adına bir umut olmuştur.”

Diğer Konuşmacılar

İzmir’de düzenlenen 3. Elazığ Lobi Çalıştayında protokol konuşmalarının ardından, Yaren-i Harput Dernek Başkanı Gürkan Özensoy, İzmir Elsiad Başkanı Nejat Ak, İzmir Elazığ Kültür Derneği Başkanı Enver Ulucan, RÜTÜK Üyesi Prof.Dr. H.Tahsin Fendoğlu, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, Çalıştay Divan Kurulu Üyeleri Prof.Dr. Kadirhan Sunguroğlu, Yrd.Doç.Dr. Bilal Çoban ile birlikte, Fırat Teknokent Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın, Elazığ Kosgeb Müdür Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Ahmet Orhan, TOSYÖV Eğitim Koordinatörü Cüneyt Örkmez, Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat, Avrupa'da bulunan Elazığlı işadamı Mehmet Yıldırım, Doç.Dr. Orhan Çakmak, Elazığ Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı Hüsamettin Kaya, Elazığ Müsiad Başkanı Metin Bulut birer konuşma yaptılar.

 

 

Bu haber 3499 defa okundu.
Ekleme Tarihi :25.9.2010 14:20:19
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.