Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI PROJE ÜRETMEKTEDİR

İlimiz Yerel Medyasında çıkan bir haber/yorumda Elazığ’daki sivil toplum kuruluşlarının proje hazırlamadıkları yönünde bir değerlendirme bulunmaktadır.

Medyamızla aynı duyarlılık ve düşüncelere sahip olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasını aynı genelleme içerisinde değerlendirmek, Camiamıza haksızlık ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmelere neden olmaktadır.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, ilimizdeki çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu ve diğer kurum ve kuruluşlar ile yerel yönetimlerinde içinde bulunduğu aşağıdaki projeler son iki yıl içerisinde hazırlanmış olup, ilgili makamlara sunulmuştur.

İlimizin potansiyel kaynaklarını ekonomiye kazandırmayı, işsizliği önlemeyi ve KOBİ’lerin rekabet gücünü artırarak, STK’ların altyapılarını güçlendirmeyi amaçlayan bu projelerden bazıları şunlardır:

·         Kadın Sağlığı Bilgilendirme Merkezi Kurulması (Elazığ TSO ve Elazığ İş Kadınları Derneğince hazırlanmış ancak desteklenmemiştir.)

·         Eğitim Düzeyi Düşük Bayanlara Yönelik İş ve Meslek Edindirme Projesi (5 Kollu 50 Ahtapot- Bu proje Elazığ TSO tarafından hazırlanmış ancak desteklenmemiştir)

·         İnovasyon Odaklı Bölgesel Kalkınma Projesi (Bu proje Elazığ TSO öncülüğünde ilimizdeki diğer STK’ların da ortak olduğu bir proje olup desteklenmemiştir.)

·         İşsiz Genç İstihdamın Desteklenmesi Projesi ( Elazığ TSO tarafından hazırlanan ve bütçesi 300 bin avro olan bu proje onaylanmış ve yıl sonu itibarı ile uygulanmasına başlanacaktır.)

·         Avrupalı Seçkin Destinasyon Projesi (Hazar Gölünün Turizme Kazandırılması Projesi Elazığ TSO ve çok sayıda STK’nın içerisinde yer aldığı bir proje olup, şu an uygulanmaktadır.)

·         Elazığ OSB Lojistik Merkezi Kurulması Projesi (Elazığ TSO ve OSB tarafından hazırlanmış ancak desteklenmemiştir.)

·         Elazığ Üzümünün Ekonomik değer haline getirilmesi projesi (Elazığ Üzüm üreticileri birliği ile müşterek hazırlanmış ancak desteklenmemiştir.)

·         Elazığ’daki atık mermerin sanayi ürününe dönüştürülmesi projesi (Yer Altında İnci Taneleri Projesi Elazığ TSO ile İlimizdeki çok sayıda STK müşterekliğinde hazırlanmış ancak desteklenmemiştir.)

·         Hem kümeliyor hem kurumsallaştırıyoruz (Elazığ, Bingöl, Tunceli illerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin gelişimi projesi Elazığ TSO öncülüğünde ilimizdeki STK’lar tarafından hazırlanmış ancak desteklenmemiştir.)

·         Elazığ Eğitim Merkezi (Elazığ TSO tarafından hazırlanan bu proje TOBB tarafından kabul edilmiş ve ülkemizde kurulacak 5 merkezden biri Elazığ’a kazındırılmıştır.)

·         Elazığ Lobi Çalıştayı (Elazığ’ın kalkınma ve gelişmesini amaçlayan bu projeye tüm STK’lar katılmakta ve 22 Eylül tarihinde 3. Çalıştayı yapılacaktır.)

·         Odamızın yüzde 33 ortağı olduğu TEKNOKENT projesi Elazığ’a kazındırılmıştır.

·         Odamızın yüzde 33 ortağı olduğu İŞGEM projesi Elazığ’a kazandırılmıştır.

·         Odamızın Meclis ve Yönetim Kurulu Üyelerinin de içinde yer aldığı MODEL A.Ş. kurulmuş ve çok ortaklı yatırımların önünün açılması projesi olarak uygulamaya konulmuştur.

·         Odamız öncülüğünde ilimizde 15 ayrı sektörde saha araştırma çalışmaları yapılmış ve raporu hazırlanmıştır.

·         Doğu Anadolu Projesi (DAP)nin bir an önce hayata geçirilmesi hususunda Odamız tarafında DAP Eylem Planı hazırlanmış ve ilgili tüm mercilere ve basına sunulmuştur.

·         Odamız tarafından ilimizin SWOT Analizi hazırlanmış ve ilgili tüm kesimlerin istifadesine sunulmuştur.

·         İşletmeler için önemli bir kurum olan KOSGEB’in Elazığ’da Müdürlüğe dönüştürülmesi için Odamız tarafından yapılan girişimler olumlu neticelenmiştir.

·         İlimizin tanıtımı ve dışa açılması hususunda 4 dilde bir tanıtım filmi DVD formatında hazırlanmış ve ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşların etkinlik ve faaliyetlerinde dağıtılmaktadır.

·         Elazığ’da yatırım yapmak isteyen müteşebbislere yardımcı olmak için Türkçe ve İngilizce olarak Yatırımcı El Kitapçığı hazırlanmıştır.

·         Görev süremiz içerisinde 18 ayda 43 ayrı bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

·         Elazığ TSO üyelerine yeni ve modern bir hizmet binası kazandırılması hususunda arsa sorunu çözülmüş ve proje aşamasına geçilmiştir.

            Tüm proje dosyaları Odamızda bulunan bu projelerle birlikte, İlimizin önemli sorunları ve bunların çözüm önerileriyle ilgili çok sayıda dosya ve raporda devletin en üst makamlarına kadar Odamız tarafından ulaştırılmıştır.     

            Yine Gazetenizde fuar alanı ile ilgili konuda, sorumluluk ve konunun muhatabı Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak gösterilmektedir. Biz Elazığ’da fuar alanının nereye kurulması gerektiği şeklinde yıllardır devam eden tartışmayı bitirmek için, Elazığ Belediyesi’nin fuar alanı olarak belirleyeceği ve yasal tüm şartları hazırlaması ile birlikte çalışma başlatacağımızı ifade etmiştik. Bu konuda TÜYAP Fuarcılık Şirketi ortaklarından TOBB Başkanı, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı, İTO Yönetim Kurulu Başkanı ve Tüyap Fuarcılık yetkilileriyle Sayın Valimizin de iştirakiyle yaklaşık bir yıl önce görüşme yapılmıştır. TÜYAP Fuarcılık, Elazığ’ın fuar konusunda yasal şartları yerine getirmesi halinde Elazığ’daki oluşuma ortak olacağı görüşünü belirtmiştir. Bu konuda başta Sayın Milletvekillerimiz olmak üzere, tüm kurumların sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir. Ayrıca, Odamız tarafından kamuoyuna açıklandığı gibi, Sayın Belediye Başkanımız ve Sayın Valimize, yeni otogar terminalinin yapılması ile birlikte eski otogarın fuar alanı olarak projelendirilmesi önerisinde bulunmuştuk. Bu öneri ve talebimize halen olumlu yada olumsuz bir tepki gelmemiştir.

            Birilerini yada kurumları karalayarak kendini parlatma dönemi kapanmıştır. Ve asıl zavallı bu kafa yapısında olanlardır. “Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz.” anlayışıyla şeffaf ve hesap verebilir yönetim ve hizmet anlayışımızla Elazığ’a ve tüm Elazığlılara hizmetimizi devam ettirmekteyiz.
            Saygılarımla….

Ali ŞEKERDAĞ

Elazığ TSO Yön.Kur.Başkanı

Bu haber 1764 defa okundu.
Ekleme Tarihi :20.9.2010 15:39:27
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.