Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Dış Ticaret Eğitim Sertifika Programı

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın finansal destekleri ile Odamızın koordinasyonunda Akademisyenler Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. tarafından ihracat yapan ve ihracat potansiyeli bulunan firmalara yönelik 5 ayrı program dahilinde hazırlanan sertifika eğitimi 19 Ağustos 2010 tarihinde başlatıldı.

20 kişiyle sınırlı olan ve sadece Elazığ TSO işletmelerine yönelik olarak verilen eğitimin açılışına Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, Meclis Başkan Vekili İhsan Çalışkan, Akademisyen Eğitim ve danışmanlık şirketi yetkilileri, Odamız üyesi işletme temsilcileri ve medya mensupları katıldı.

Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Baş tarafından verilen, Yeni Ürün Geliştirme, Marka Stratejileri ve Müşteri İlişkileri Yönetimi konulu birinci eğitimin açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, ilin ihracat potansiyelinin artırılması hususunda bölgede konuyla ilgili en kapsamlı eğitim programının uygulandığını belirtti.

Önal yaptığı konuşmada, “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Üyelerimizi, ihracata hazırlama çalışmaları kapsamında, bugün yeni bir programı başlatıyoruz. İhracata İlk Adım Programı'yla, bu yıl Mayıs ayı içerisinde, yine Dış Ticaret Müsteşarlığımızın destekleriyle bir eğitim programı gerçekleştirmiş ve eğitime katılan 11 işletmemize sertifikalarını vermiştik.

İlimizin ihracat potansiyelinin yüksek olmasına karşın, bugün istenilen noktada olmadığını görüyoruz. Burada öncelikli sorunun yetişmiş kalifiye eleman eksikliği olduğunu düşünmekteyiz. Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Odamız kayıtlarında ilimizden 2009 yılında, 48 firmanın 127 milyon dolar seviyesinde ihracat yaptığını görmekteyiz.

Oysa sadece KOSGEB veritabanımızda KOBİ statüsündeki işletme sayımız iki binler seviyesindedir. Dolayısı ile, ilimizdeki ihracatçı firma sayısının en az 200-250 firma olması, öncelikli hedefimizdir. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, üyelerimizin kurumsallaşmasını sağlamak amacıyla, çok sayıda eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerimiz devam etmekte olup, bu eğitimler kapsamında, konusunda uzman kurum ve kişilerle, Dış Ticaret Eğitimlerine de büyük önem vermekteyiz.

Üyelerimizin ihracatçı olmaları ve bunun sayesinde mevcut pazarlarını geliştirmeleri, aynı zamanda yeni ufuklar yaratmaları amacıyla, düzenlediğimiz bu eğitimlerle birlikte, Firmaların altyapı eksikliklerinin belirlenerek, ihracatta bulunabilmeleri için, neler yapmaları gerektiği üzerinde de, çalışmalarımız bulunmaktadır.

Firmalara, yabancı dilde web sayfası hazırlanması, ihracat eylem planı oluşturulması, yurtdışındaki firmalar ile acente sözleşmeleri imzalanması, tanıtım CD'leri hazırlanması, hedef ülkeler ve fuarların belirlenmesi, markalaşma gibi birçok konuda bu eğitimlerle yol gösterilmektedir. Özellikle küresel kriz ortamında bir kez daha görüldü ki, ekonomik krizden en az etkilenen sektör, ihracatçılar olmuştur.

Bununla birlikte işsizlik oranları bakımından Ülke ortalamasının üzerinde yer alan İlimizde, ihracatın ve ihracat yapan firma sayısının artırılması, istihdam için de son derece önem arz etmektedir.

İlimiz ve üyelerimiz için büyük önem taşıyan bu eğitime finansman destek sağlayan Dış Ticaret Müsteşarlığımıza teşekkür ediyor, eğitimin iş dünyamıza ve ilimizin ihracatının artırılmasına katkı sağlamasını temenni ediyoruz.

Bu düşüncelerle, Akademisyenler Eğitim ve Danışmanlık Şirketine, İlimize göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür eder, Sayın eğitmenimiz Mehmet Baş Hocamız ile tüm katılımcılarımıza en derin saygılarımı sunarım.”dedi.

 Elazığ TSO tarafından organize edilen Dış Ticaret Eğitim Programı takvimi:

Eğitimler ve Tarihleri :

Yeni Ürün Geliştirme, Marka Stratejileri ve Müşteri İlişkileri Yönetimi

19, 20, 21, 22 Ağustos 2010       24 Saat, 4 gün

 

Yönetim Teknikleri ve Stratejik Planlama     

26, 27, 28,29 Agustos2010         24 Saat, 4 gün

 

Uluslararası Pazarlama, Müzakere ve Yazışma Teknikleri ve Fiyatlandırma

2, 3, 4, 5 Eylül 2010                  24 Saat, 4 gün

 

Kalite ve Verimlilik     

16, 17, 18, 19 Eylül 2010           24 Saat, 4 gün

 

Dış Ticarette Ulusal ve Uluslararası Finansman Sağlama Teknikleri 

23, 24, 25, 26 Eylül 2010            24 Saat, 4 gün

 

 

 

 

 

 

 

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1871 defa okundu.
Ekleme Tarihi :20.8.2010 11:24:59
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.