Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ TSO Ağustos ayı Meclis Toplantısı yapıldı

Sektörel Sorunlar Tartışıldı

Nuri Önal Başkanlığında toplanan Elazığ TSO Meclisi Ağustos ayı olağan toplantısı yapıldı. Toplantıda 14. Grubu oluşturan sektörlerin temsilcileri yaşamış oldukları sorunları ve beklentilerini dile getirdiler.

Toplantını açılış konuşmasını yapan  Meclis Başkanı Nuri Önal, Meclis Üyelerinin Ramazan Ayını kutlayarak sözlerine başladı. Önal konuşmasında, “Yarın Mübarek Ramazan Ayının arifesine giriyoruz. Bu vesile ile Tüm Meclis Üyesi arkadaşlarımızın Ramazan Ayını kutlar, bu müstesna günlerin, sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim.

Değerli arkadaşlar, Odamız Yönetim Kurulu ve Odamız Personelinin yoğun çalışma ve gayretleri bizleri mutlu etmektedir. Bugün öğlenden önce KOSGEB Destekleri İle ilgili bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Salonumuzda yer kalmayacak şekilde bir doluluk olduğunu gördük. Çok güzel bir organizasyon oldu. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Yine geçen hafta içerisinde Odamızın TSE genel tetkiki gerçekleştirildi. İki gün süren genel tetkikte herhangi bir olumsuzluğun olmaması ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın müşteri memnuniyetini gözeterek kendini sürekli geliştirme gayretleri bir kez daha tescil edilmiştir.Bu nedenle Yönetim Kurulumuz şahsında tüm çalışanlarımızı kutluyorum.

İlimizin kalkınma ve gelişmesini olumlu yönde etkileyecek ve Elazığ’ı bulunduğu coğrafyada farklı bir konuma yükseltecek olan beklentilerimizle ilgili olarak Yönetim Kurulu Başkanımız tarafından Sayın Başbakan, Sanayi Bakanı, Başbakan Yardımcısına takdim edilen dosyalar büyük önem taşımaktadır. Elazığ’ın gelecekte kaderini etkileyecek olan bu önemli talepler hususunda, gösterilen hassasiyet hükümet nezdinde ve kamuoyu nezdinde Odamızı ön plana taşımıştır.

Bugüne kadar kanaat önderleri ve idarecilerimizle Mecliste bir araya gelme geleneğinin Odamıza olumlu yansımaları da göz önüne alınarak, bundan sonraki süreçte de Meclis olarak daha aktif rol almak gerektiğine inanmaktayım.

Bu düşüncelerle, geçtiğimiz ay yapılan toplantıda gündeme taşımış olduğumuz gibi her toplantıda guruplardaki sektörlerimizle alakalı sorunların gündeme taşınması ile ilgili olarak bu toplantıda 14 grubun temsilcilerini dinleyeceğiz. Eğitim sektörü ile ilgili olarak Meclis Üyemiz Sayın Özdal Elçi bilgiler verecektir. Lokantacılık sektörü ile ilgili olarak Sayın Hasan Bahçeci ve Sigortacılık Sektörü hususunda da Sigortacılar Derneği Elazığ Başkan Yardımcısı Sayın Ruhat Öztürk Meclisimizi bilgilendireceklerdir. Kendilerine teşekkür ediyoruz.”dedi.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’ın Temmuz Ayı Yönetim Kurulu Faaliyetlerini okuduğu ve meclis üyelerini bilgilendirdiği toplantının ardından Sektörel sorunların değerlendirilmesine geçildi.

Elçi: Özel Eğitim Kurumları da desteklenmelidir…

Elazığ TSO Meclis Üyesi Özdal Elçi Eğitim Sektörünün sorunları ve çözüm önerileri hususunda yaptığı değerlendirmede, özel sektör kurumlarının da devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Elçi yaptığı konuşmada, “Bugün eğitim sektörü denince sadece özel okullar akla gelmemelidir. Sürücü kursları, dershaneler, etüt merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, çeşitli mesleki kurslar düzenleyen kurumlarla birlikte servisler, özel kıyafet hazırlayan konfeksiyon atölyeleri, eğitim gereçleri hazırlayanlar dikkate alındığında çok büyük boyutlara ulaşan bir sektörden söz ediyoruz. Ancak baktığımızda özel eğitim kurumlarının devlet tarafından desteklenmediğini görüyoruz. Devlet okullarına giden öğrencilerin masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Özel okullardaki öğrencilerin ise kitapları dahi karşılanmıyor. Yapılan bir araştırmada bir öğrencinin devlete yıllık masrafı yaklaşık 2 bin ile 2 bin 500 dolar arasında değişiyor. Bizim özel okullar olarak devletten öncelikli beklentimiz özel okullardaki öğrencilerin de desteklenmesidir.”dedi.

Eğitim Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri

1-    Özel okullardaki boş kontenjanlar için devlet tarafından hizmet satın alınması.

2-    Ders kitaplarının özel okulda okuyan öğrencilere de ücretsiz dağıtılması.

3-    KDV oranının %1’e düşürülmesi ve vergi yükünün azaltılması.

4-    Özel okulda çocuğunu okutan ailelere devlet okullarındaki öğrenci maliyetleri kadar ücret ödenmesi.

5-    Özel okul işletmeciliğinin teşvik edilip %2 oranının yükseltilerek dershanelerin özel okul işletmeciliğine özendirilmesi.

Öztürk: Sektörün gelişmesi için öncelikle denetim gerekiyor

Elazığ Sigortacılar Derneği Başkan Yardımcısı Ruhat Öztürk Elazığ TSO Meclis Toplantısında sigorta sektörünün sorunları ve çözüm önerileri konusunda yaptığı değerlendirmede, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal’ın girişimleri ile Elazığ’da 2010 yılında sigortacıların dernek kurduğunu söyledi. Öztürk değerlendirmesinde, “Kurulan dernek ile sorunlarımızın daha sık gündeme getirilmesi ile birlikte sektörde yer alan arkadaşlarımızın birlik ve beraberliklerinin sağlanması ve mesleki dayanışmanın pekiştirilmesi açısından önemli bir adım atıldı. Bugünde sektörün sorunlarının gündeme taşınması noktasında Sayın Başkanımız Nuri Önal’ın daveti üzerine Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısına katılmış bulunuyoruz. Bu imkanı bizlere sağladığınız için teşekkür ediyorum.”dedi.

 

Sigorta Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri

 1. Tetkiklerin neden ücretli oluşu, haberli tetkike gidilince acentelerin bunun bilincinde oluşu ve kendilerini buna göre ayarladıkları.
 2. Sigortacılık dışında acenteliklerde yürütülen faaliyetler.
 3. Tabelalarda sözleşmelerinin olmadığı firma isimlerinin yazması, unvanların en altta küçük bir şekilde yazılı olması, ya da kendi unvanlarının hiç yazılmaması.
 4. Plazaların içinde yapılan acentelikler.
 5. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nı şube açılışı yaptırmayan bazı otomotiv firmalarının Elazığ’da poliçe kesmesi.
 6. Yetkisi olmadığı halde sigortacılık yapanların önlenmesi.
 7. Acentelerin sorunlarıyla ilgili anket çalışmasının yapılması.
 8. Elazığ TSO ile Elazığ Sigorta Acenteleri Derneği’nin müşterek programlar düzenleyerek  sektöre ara eleman yetiştirilmesi hususunda ortak projeler üretmesi.
 9. Meslektaşlarımız arasında maddi durumları kötü olanlara yardım yapılması.
 10. Medya kuruluşları ile müştereklik sağlanarak topluma sigortacılık bilincinin aşılanması.
 11. Bankalar ve finans sektörünün sigortacılık yapmasının engellenmesi.
 12. Acentelerin portföy hakkının korunması (tek taraflı yapılmaya zorlanan acentelik sözleşmelerinde acentelerin portföy haklarının korunmasıyla ilgili hiçbir maddenin bulunmaması ve bu nedenle acentenin mağdur olması)  acentelerin bu konuyla ilgili mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik çalışmaların başlatılması.
 13. Levha kayıt ücretlerinin makul seviyeye indirilmesine yönelik çalışmaların başlatılması

Bahçeci: Hizmetler sektörünün Elazığ’da önü açıktır

Odamızın 14. Meslek Komitesi Üyesi Hasan Bahçeci Lokantacılık, restoran ve genel anlamda hizmetler sektöründe Elazığ’ın önünün açık olduğunu ancak, sektörün gelişmesi için tedbirler ve altyapı çalışmalarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bahçeci Meclis toplantısında yaptığı değerlendirmede, “Elazığ ili gerek coğrafi konumu, gerekse kültürel ve sosyal altyapısı bakımından bölgenin lokomotifi olması gerekirken bugün maalesef hizmetler sektöründe istenilen noktada değildir.

Özellikle ciddi manadaki sermaye göçü ile birlikte Devlete ait yatırımların da özelleşmesiyle sonucunda piyasalardaki sıcak para döngüsü azalmış ve bu olumsuzluk ilk önce hizmetler sektörüne yansımıştır. Oysa Elazığ ilinin kültürel ve sosyal yapısına bakıldığında ve ilin coğrafi konumu göz önüne alındığında hizmetler sektörünün önünün açık olduğu görülmektedir. Sektörün gelişmesi hususunda öncelikle yerel yönetimlere denetim anlamında önemli sorumluluklar düşmektedir.”dedi.

Lokantacılık-Restoran İşletmeciliği Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri

1-    Ücretli çalışanların büyük bir bölümünün maaşları bankalar arasında transfer olmakta olup, özellikle ev, araba, kredi kartı ödemelerine gitmektedir. Ücretli çalışanların aylıkları piyasalara yansımamaktadır.

2-    Üretici sektörü batı illerindeki kadar güçlü olmadığından, kişilerin sosyal hayata veya eğlenceye ayırdıkları zaman ve para son derce sınırlı kalmakta buda sektörü olumsuz etkilemektedir.

3-    İlin nüfusu ve şehir merkezindeki yoğunluk göz önünde bulundurulduğunda lokanta ve restoran sayısında çok ciddi bir fazlalık olduğu görülüyor. Bu fazlalık tüm işyerlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

4-    Hizmetler sektöründe çok ciddi manada nitelikli eleman sıkıntısı yaşanıyor.  Bu alanda özellikle iyi elemanın kıymetinin bilinmesi gerekiyor. Bununla birlikte kaliteli hizmet sunan ve bu alanda ciddi yatırımları olan kuruluşlarında sahiplenilmesi gerekiyor.

5-    Sektörün sorunlarının ve bu işe yıllarını vererek belli noktalara gelmiş işletmelerin dinlenmesi ve görüşlerinin alınarak çözüm üretilmesi gerekiyor. Çünkü, Elazığ’ın gelişmeye açık bir potansiyeli var. Sektörün sahiplenilmesi ve kişilerin inisiyatifine bırakılmadın, gerçek manada yönetilmesi ve planlanması Elazığ adına önem taşımaktadır.

6-    Haksız rekabetin önlenmesi, halkın sağlığını tehdit eden üretim ve fiziki şartların ortadan kaldırılması hususunda etkin ve kararlı bir mücadeleye ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.

 

 

 

Bu haber 2146 defa okundu.
Ekleme Tarihi :10.8.2010 11:41:34
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.