Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
KOSGEB Destekleri Bilgilendirme Toplantısına Yoğun İlgi

 “20. Kuruluş Yılında KOSGEB’in Yeni Destekleri ve 100.000 KOBİ Eğitim Seferberliği” adı altında KOSGEB tarafından gerçekleştirilen Bilgilendirme Toplantıları kapsamında, 09 Ağustos 2010 tarihinde Elazığ TSO Konferans Salonunda yapılan toplantıya Elazığ iş dünyası yoğun ilgi gösterdi.

AK Parti Genel Başkan Baş Danışmanı ve AK Pati Elazığ Milletvekili M.Necati Çetinkaya, Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, KOSGEB Başkan Vekilleri Hüseyin Tüysüz ile Hasan Tanrıöver, KOSGEB Başkanlık Danışmanı Bayram Mecit, KOSGEB Malatya Merkez Müdürü Murat Seki, sivil toplum kuruluşu, temsilcileri, kamu kurumu temsilcileri ve çok sayıda işadamı ve konuya ilgi duyan girişimci katıldı.

 

Başkan Şekerdağ’dan Müdürlük Müjdesi

Toplantının açılış konuşmasına müjdeli bir haberle başlayan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ KOSGEB Tip 2 Sinerji Odağı’nın, yoğun girişimler ve çalışmalar neticesinde Müdürlüğe dönüştürüldüğünü açıkladı.

Oda hizmet binası içerisinde 500 m2 bir alanın KOSGEB’e tahsis edileceğini belirten Başkan Şekerdağ, “KOSGEB Elazığ Müdürlüğünde en az 10 personel hizmet verecek olup, Elazığ iş dünyası KOSGEB desteklerinden daha üst düzeyde istifade edebilecektir.”dedi.

Başkan Şekerdağ konuşmasında şunları söyledi; “KOSGEB’in 20’ci kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEB işbirliği ile düzenlenen, KOSGEB’in Yeni Vizyonu ve Yeni Destekleri Tanıtım Toplantısı’na, katılımınızdan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. KOSGEB’in yeni desteklerinin tanıtılacağı bu toplantıda ben sözlerime bir müjdeli haberle başlamak istiyorum. 2004 yılında Odamız ve KOSGEB arasında imzalanan protokol ile kuruluşu gerçekleştirilen Elazığ KOSGEB TİP 2 Sinerji Odağımız, artık müdürlük statüsüne kavuşmuştur.

Odamız hizmet binasında yaklaşık 500 metrekare bir alan KOSGEB’e tahsis edilecek olup, yeterli sayıda atanacak uzman personel ile; Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerine buradan hizmet verilecektir.

Adı geçen üç ilimiz için bu önemli bir başlangıçtır. Çünkü işletmelerimiz açısında KOSGEB Destekleri son derce önemlidir. Elazığ KOBGEB Sinerji Odağı, kurulduğu günden bugüne kadar, sağladığı desteklerle, Sinerji Odakları içerisinde hep ilk sıralarda yer alarak, bugün Müdürlüğe dönüşme sürecini hak eden bir başarı göstermiştir.

Bugün ülkemizde işletmelerin %99’unu KOBİ’ler oluşturmakta ve istihdamın da yaklaşık yüzde 80’inin yine KOBİ’ler sağlamaktadır. Bu oran ilimiz için de geçerlidir. KOSGEB veritabanımızda yaklaşık 2 bin KOBİ işletmemiz bulunmaktadır. Bu sayının Müdürlük ile birlikte çok kısa bir süre içerisinde 5 bini bulacağını tahmin ediyoruz.

Bugün tüm göstergeler itibarı ile ülkemizin en geri kalmış yöresi olan Doğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ’ler daha ciddi sorunlar ve sıkıntılar ile mücadele ederek ayakta kalmaya gayret göstermektedirler.

Bu nedenle biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugüne kadar hükümetin ilgili tüm makamlarına sunmuş olduğumuz raporlarda Bölgeye özgü ve uygulanabilir destek taleplerinde bulunduk. Bu taleplerimiz içerisinde KOSGEB destekleri hep ilk sırada yer almıştır.

İşsizlik sıralamasında ülke genelinde ilk on il arasında yer alan Elazığ’da, Ekonomik ve toplumsal açıdan önemli bir işlev yerine getiren KOBİ’lerin, ayakta kalmalarını sağlamak, son derece önemli bir sosyal sorumluluktur.

Özellikle uluslararası rekabetin arttığı, küresel ölçekte bir krizin yaşandığı son yıllarda, KOSGEB’in, KOBİ’lerimiz açısından önemi daha da artmıştır. Bu dönemde, işletmelerimizin en büyük sıkıntılarından olan finansman sorunlarının çözülmesine yönelik kredi destekleri hayati bir önem taşımaktadır.

Elazığ KOSGEB veritabanına kayıtlı yaklaşık 2 bin civarındaki işletmemizin en önemli sorunu finanstır. Bu sorunun çözümü için, biz her platformda en az bir yıl ödemesiz ve 5 yıl ödemeli bir kredi desteğini talep ettik. İşletmelerin ayakta kalabilmeleri, yarım yatırımların ekonomiye kazandırılması ve atıl tesislerin üretimle yeniden istihdam sağlamaları için bu destek son derece önem arz etmektedir.

Yeni Dönem KOSGEB Destekleri, elbette büyük önem taşımakta ve şüphesiz işletmelere önemli katkılar sağlayacaktır. Ancak, bugün Elazığ başta olmak üzere bölgemizdeki çok sayıda işletmenin acil olarak can suyu kredilerine ihtiyacı vardır.

Bu kredilerin kullandırılmasında ise bankalar ile işletmeler arasında ciddi sorunlar yaşanmakta ve gerçekten ihtiyacı olan çok sayıda işletme ise bu destekten çeşitli kriterler nedeniyle istifade edememektedir. Kredi kartı ödemesi gecikmiş, çeki yazılmış ya da senedi protesto edilmiş bir işletmenin bu kredileri kullanma şansı bulunmamaktadır.

Ayakta kalabilme mücadelesi veren küçük girişimiler büyük sorunlar yaşamakta bazıları ise sonuçta bir bir yok olmaktadır.

Bu noktada başta Kredi Garanti Fonu olmak üzere, Bankalarla işletmeler arasında köprü görevi üstlenecek yeni bir çalışmaya ve güven sorununu ortadan kaldıracak yeni argümanlara ihtiyaç olduğu görülmektedir. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, hiçbir işletmemizin bankaların keyfiyetine bırakılmasına gönlümüz razı değildir. Çünkü ekmek, iş ve aş kapısı olan işletmelerin mutlaka ayakta kalmalarını sağlamalıyız.Bununla ilgili olarak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın, yeni bir düzenleme getirmesini, bu toplantı vesilesiyle, bir kez daha gündeme getirmek istiyoruz.

Toplantıya, üç Başkan Yardımcısıyla katılarak, Elazığ’a verdiği önemi gösteren KOSGEB yeni dönemdeki esnek yapısıyla umuyoruz ki, bu beklentilerimize de cevap verebilecek düzenlemeler yapacaktır.

Sözlerime burada son verirken, bir birinden önemli konuların gündeme taşınacağı bu toplantının ilimiz iş dünyasına katkı sağlamasını diler, saygılarımı sunarım.”dedi.

Çetinkaya: Elazığ TSO Yönetimini Kutluyorum

AK Parti Genel Başkan Baş Danışmanı ve AK Pati Elazığ Milletvekili M.Necati Çetinkaya, düzenlenen toplantıda bir teşekkür konuşması yaparak, “Elazığ TSO Yönetimini burada kutlamak istiyorum. Sanayici için çok büyük bir önem taşıyan KOSGEB destekleri Elazığ için, kurulan müdürlükle birlikte yeni bir ivme kazanacaktır. İktidara geldiğimizde devede kulak olan KOSGEB Destelerini burada rakamsal ifade edemeyeceğim boyutlara taşımış bulunuyoruz. Çünkü, tüm dünyada olduğu gibi gerek istihdamın, gerekse kalkınmanın ve sürdürülebilir bir ekonomik yapının temelini KOBİ’ler oluşturmaktadır. İşte bu nedenle hükümet olarak KOSGEB destekleri ile KOBİ’lerimize çok büyük destekler ve imkanlar sağlamış bulunuyoruz.”dedi.

Tüysüz: KOSGEB Destekleri esnek bir yapıya kavuştu

KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz Elazığ TSO’da yapılan toplantıda KOSGEB’in yeni destek programı hakkında bir sunu gerçekleştirdi.

Tüysüz konuşmasında, KOSGEB’in küçük ve orta ölçekli letmelerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla 20 yıl önce kurulduğunu belirterek, “KOBİ’lerin ekonomik yapıları ne kadar farklı olursa olsun gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için büyük önem taşımaktadır. İstihdam ve üretimin büyük bölümünü sağlayan KOBİ’lerin değimlere kolay uyum sağlayabilen yapılarıyla ekonomilerde önemli tutmaktadır.  Geçen 20 yılda KOSGEB, KOBİ’lerimizin küresel rekabet ortamında güçlü olmalarını sağlayan, yüksek nitelikli, öncü bir kurum olma vizyonuyla önemli görevler üstlendi. Özellikle uluslararası rekabetin arttığı, küresel ölçekte bir krizin yaşandığı son yıllarda KOSGEB’in önemi KOBİ’lerimiz açısından daha da arttı. İşletmelerimizin en büyük sıkıntılarından olan finansman sorunlarının çözülmesine yönelik kredi faiz desteklerimizle dertlerine elimizden geldiğince derman olmaya çalıştık.” Dedi.

KOSGEB Kanununda değişiklik

KOSGEB Başkan Yrd. Hüseyin Tüysüz, geçen yıl mayıs ayında, KOSGEB Kanununda kuruluşu kadar önemli bir değişiklik yapılarak hizmet ve ticaret sektörlerinin de hedef kitlelerine dahil edildiğini dile getirerek, “Yapılan değişiklikle KOSGEB, ülkemizin KOBİ’lerden sorumlu ulusal niteliğine kavuşmuş oldu” dedi.
Katılımcı anlayış, ihtiyaç, talepler ve beklentiler göz önünde bulundurularak yeni destek modelleri oluşturulduğuna işaret eden Tüysüz, AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek, KOBİ Proje Destek, Tematik Proje Destek, İşbirliği-Güçbirliği Destek, Girişimcilik Destek ve Genel Destek Programları olmak üzere 6 destek programı kapsamında geri ödemeli ve geri ödemesiz katkılar sağlanacağını vurguladı.

Tüysüz, yeni destek programlarıyla ilgili şu bilgiyi verdi:

“Mevcut durumda uygulanan AR-GE desteklerine inovasyon boyutu eklenecek ve prototip üretimi aşamasından sonraki aşama olan ticarileşme aşamasının da desteklenmesine imkan sağlayacak endüstriyel uygulama programı ilk defa uygulanmaya başlanacak. Girişimciliğin geliştirilmesi ve girişimcilik kültürünün oluşturulmasına yönelik eğitim, iş kurma ve geliştirme destekleri sağlanacak. İşbirliği ve güçbirliği oluşturulmasına yönelik olarak hazırlanan modeller kapsamında ortaklık kültürü ve işbirliği desteklenecek. 15 Haziran 2010′da resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği ile esnek bir destek sistemine kavuşan KOSGEB, yeni hazırlanan destek programlarıyla sınırlı kalmayacak, günün ihtiyaçları doğrultusunda yeni geliştirilecek destek programlarıyla da girişimci ve KOBİ’lere sürekli destek verebilecektir.” Dedi.

TEB ve Girişim Danışmanlık bilgilendirme yaptı

Toplantının son bölümünde, TEB KOBİ Bankacılığı Ürün Geliştirme Yönetmeni  Simla ÜNAL, TEB’in KOBİ’lere yönelik olarak KOSGEB ile işbirliği içerisindeki destekleri hakkında bilgiler verdi.

Girişim Eğitim Danışmanlık Merkez Direktörü Adnan ŞAHSUVAR’da toplantı sonunda yaklaşık olarak iki saat KOSGEB Girişimcilik Destekleri hakkında bir sunu yaparak, katılımcıların çeşitli sorulanı cevaplandırdı.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1718 defa okundu.
Ekleme Tarihi :9.8.2010 16:22:00
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.