Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Risk Yönetimi ve Planlaması Eğitimi

Elazığ TSO eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri kapsamında, ERT Workgroup işbirliğiyle Odamız Üyeleri başta olmak üzere tüm vatandaşlara yönelik, Eğitmen Ferah F.Dayı tarafından “Risk Yönetimi ve Planlaması Eğitimi” yapılacaktır.

Elazığ TSO konferans salonunda 6 Ağustos 2010 Cuma günü saat 13.30 ile 17.00 arasında gerçekleştirilecek olan eğitim ücretsiz olup, katılımcılara sertifika verilecektir.

NİÇİN RİSK YÖNETİMİ?

Herkes, “Riski neden bilmeli ve hesaplamak için zaman harcamalıyız? hesaplarsak durum değişmeyecek ki!” diyebilir. Evet, riski tanımak ve ölçmek mevcut durumu değiştirmez fakat bizim yatırım ile ilgili alacağımız kararları etkiler.

Bir yatırımın riski hesaplandıktan sonra yatırımın başarısız olabilme riski ortadan kalkmaz. Fakat yöneticiler riski tanıyıp ve bildikleri halde yatırım konusunda daha bilinçli kararlar vereceklerdir. Risk mevcut durumu bulanık hale getirip yöneticileri yanlış kararlar vermeye sürükleyen bir tuzaktır. Riski tanıyarak ve hesaplayarak bu bulanıklığı ve belirsizliği ortadan kaldırabiliriz. Ayrıca risk, sadece yatırım aşamasında değil, işletmenin tüm süreçlerinde ortaya çıkabilmektedir. Yatırım riski, Piyasa riski, kredi riski, çevre riski, itibar riski, operasyonel risk,  iş sağlığı ve güvenliğinde kaza riski, meslek hastalığı riski gibi olasılıklar söz konusundur.

Bunun daha net anlaşılması için küçük bir örnek verebiliriz. Tehlikeli bir patikada yürümekte olan bir dağcı olduğunu düşünelim. Dağcının görüş alanını daraltan çok yoğun bir sis kütlesi de var. Tabi ki dağcı görüşünü engelleyen bu sis kütlesinin olmamasını tercih eder. Sisin olmaması durumu değiştirir mi ? Hayır, patika tehlikeli olmaya devam edecektir fakat sisin yokluğu patikanın gerçek görüntüsünü dağcının gözleri önüne sererek, dağcının artık bilinçli bir şekilde hareket etmesini sağlayacaktır. Yöneticiler de yatırım alternatiflerini risk ve belirsizliğin oluşturduğu “sisi” kaldırarak bakarak daha bilinçli ve tutarlı hareket edecekleri şüphesizdir.   

Riskin sadece olumsuz taraflarına bakılmamalı. Riskin pozitif yanları da var. Risk olmadan daha yüksek karlar elde etme olanağı olamaz. Örneğin, pazara yeni bir ürün sunmak isteyen bir firma bu yeni bir üretim hattı kurma konusunda yatırım yapmayı düşünmektedir. Ürün pazarda tutulabilir (firma büyük bir kazanç elde edecektir) veya tutulmayabilir (firma büyük bir kayıp kaydeder.) Kısacası yatırım riskli bir yatırımdır. Firma yatırım yapmaktan vazgeçerek riski yok edebilir. Yatırım yapılmazsa kaybetme olasılığı sıfır olur. Fakat firma bu hareketle kar etme ve gelişme olanağını da yok etmiş olur.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1344 defa okundu.
Ekleme Tarihi :3.8.2010 13:30:49
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.