Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  




Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV




KURUMSALLAŞMA KONFERANSI

· MÜSİAD Basım–Yayın–Ambalaj ve Reklam Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı 17 Temmuz 2010 tarihinde Elazığ TSO Konferans Salonunda düzenlendi.

· Toplantıya Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, MÜSİAD Rekam Sektör Başkanı Bilal Arıoğlu ve Sektör Kurulları Komisyonu Başkanı Hikmet Köse, MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Metin Bulut, çok sayıda MÜSAD Üyesi ile il dışından MÜSİAD’ın Basım-Yayın-Ambalaj ve Reklam Sektörü temsilcileri katıldı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi ev sahipliğinde yapılan “KOBİ’lerde Kurumsallaşma” konulu Basım – Yayın – Ambalaj ve Reklam Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Metin Bulut’un açılış konuşması ile başladı. Daha sonra  MÜSİAD Basım - Yayın - Ambalaj ve Reklam Sektör Kurulu Başkanı Bilal Arıoğlu ve Sektör Kurulları Komisyonu Başkanı Hikmet Köse birer konuşma yaptılar.

Toplantını protokol konuşmaları bölümünde bir değerlendirme yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, gerçekleştirilen sektör toplantısının önemine işaret ederek, “Yaşanan ekonomik kriz ortamlarında, en fazla zarar gören ve ticari faaliyetini durduran sektörlerin başında Basım, Yayın, Reklam ve Promosyon sektörünün geldiğini biliyoruz. Çünkü, ekonomik sıkıntıya düşen yada böyle bir risk ihtimalini değerlendiren işletmeler, öncelikle reklam, promosyon ve yayın faaliyetlerini askıya almakta ve ardından işçi çıkarmaları yapmaktadır.

Oysa yapılan araştırma ve müşteri eğilimlerinde kriz dönemlerinde reklam veren, tanıtım ve promosyon faaliyetleri ile kurumsallaşma alanında sağlam bir altyapısı olan firmaların daha fazla büyüdükleri ve uzun ömürlü oldukları görülmüştür. Aslında işin özünde kurumsallaşma yer almaktadır. Bilindiği üzere, şirketlerimizin başarılı olmalarında ve  ayakta kalmalarında sadece günlük icraatları değil, doğru ve iyi yönetilmeleri de çok önemlidir. Bir şirketin sürdürülebilirliğinde en büyük rolü oynayan organ yönetim kuruludur.

Güçlü ve başarılı bir yönetim kurulu tarafından yürütülecek doğru bir risk yönetimi, doğru stratejiler çoğunluğu aile şirketi olan işletmelerimizi gelecek kuşaklara taşıyacaktır. Ülkemizde olduğu gibi İlimizde de şirketlerin çoğunluğunda yönetim kurulu aile fertlerinden oluşmaktadır. Bu üyelerden, profesyonel yöneticiler gibi davranmaları, onlar gibi bilgili ve donanımlı olmaları beklenmektedir.

Şirket yönetimlerinde, yönetim zafiyeti asla olmamalıdır. Aksi takdirde şirketlerin uzun ömürlü olarak gelecek nesillere taşınma şansı yoktur.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuyla ilgili son derece önemli çalışmalar yapmaktayız. Her ay temelinde Kurumsallaşma mantığının yattığı en az iki eğitim, seminer, toplantı yada konferans gerçekleştirmekteyiz.

Oda üyelerimiz başta olmak üzere tüm halkımıza açık olan bu organizasyonlarımız çeşitli iletişim araçları ile duyurulmaktadır. Konusunda uzman kuruluş, akademisyen ve kurumlarla işbirliği içerisinde gerçekleştirilen bu etkinliklerimiz bundan sonrada devam edecektir.

Bilgi çağı olarak değerlendirilen günümüz ekonomisi içerisinde çağın gereklerini yerine getirmeyen ve oyunu kurallarına göre oynamayan hiçbir işletmenin sürdürülebilir olma şansı yoktur.

Çünkü, ekonomide sürekli bir değişim yaşanmakta ve rekabet hızla artmaktadır. Günümüz ekonomik koşullarında kurumsallaşabilen ve yazılı bir aile anayasası olan işletmeler ayakta kalabiliyor. Kurumsal yapıya kavuşmuş işletmeler değerlerini en fazla artırabiliyor, ülkenin ekonomik gelişmesine katkıda bulunabiliyor. Aile işletmelerinde kurumsallaşmanın gerçekleşmesi için hem aile ilişkilerinin hem de yönetimin kurumsallaşması gerekiyor.

Odamız kayıtlarını incelediğimizde 5 bine yaklaşan üye sayımız içerisinde 50. Yılına girmiş üye sayımızın bir elin parmaklarından az olduğunu görüyoruz. Yani üçüncü kuşak üyemiz yok. Aslında bu sadece Elazığ’a özgü bir durum değil. Bugün ülkemizdeki KOBİ’lerin yüzde 95’i de aynı durumda.

Bu denli önemli olan Kurumsallaşmanın destelenmesi ve teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Son çıkan KOSGEB desteklerinde de aslında kurumsallaşma düşüncesi olan firmaların desteklerden yararlanması ön görülüyor.

Bu nedenle, Elazığ MÜSİAD şubemiz başta olmak üzere, ilimizdeki tüm sivil toplum örgütleri ile mesleki kuruluşların bu anlamda gerçekleştirmiş oldukları faaliyetlere, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, tam destek vermekte ve işbirliği yapmaktan mutluluk duymaktayız.”dedi.

Toplantının son bölümünde Çizgi Tanıtım Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan ile Anadolu ve Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Şaban Kızıldağ “KOBİ’lerde Kurumsallaşma” konulu bir konferans verdiler.

 





Bu haber 1821 defa okundu.
Ekleme Tarihi :17.7.2010 19:25:39
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©



Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counter



Mustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.