Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Okul kıyafetlerinde serbestlik kademeli uygulanmalı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Yönetmelikle önümüzdeki yıl itibarı ile okullarda serbest kıyafet uygulamasının, istihdama ve ekonomiye ciddi zarar vereceğini belirten Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Başbakan başta olmak üzere ilgili Bakanlar ile TOBB’den, uygulamanın kademeli ve zamana yayılarak uygulanmasını talep etti.

Başkan Ali Şekerdağ tarafından, ilgili yerlere gönderilen yazıda şu görüşlere yer verildi:

“Malumunuz olduğu üzere, Milli Eğitim Bakanlığı “Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik” te değişiklik yapmaya hazırlanmaktadır. Yasada hâlâ ilköğretim ve orta öğretim okullarında okuyan çocukların “siyah” önlük giymesine yönelik kural bulunmakta ve yapılacak değişiklikle 2010-2011 Eğitim ve Öğretim yılına serbest kıyafetle girilmesi hedeflenmektedir.

Ancak bilindiği gibi Okul kıyafetleri ile ilgili ülkemizde bir sektör oluşmuş ve bu sektör ciddi oranda istihdam ve katma değer yaratmaktadır.

Ülke genelinde 3 milyon insanın istihdam edildiği bu sektör milyon dolarlık yatırımlarla da dikkat çekmektedir. Yönetmeliğin hazırlanması ve uygulanması ile birlikte, 2010-2011 sezonuna hazırlık yapan bu işletmelerin hazırlamış oldukları tüm ürünler ellerinde kalacak ve milyonlarca dolarlık bir milli kayıp ortaya çıkacaktır.

Bu nedenle uygulamaya batı bölgelerinde kademeli geçilmesi ve en azından 2012-2013 döneminde başlanması özellikle stokların erimesine fırsat tanıyacak ve sektör üretimde başka kalemlere geçiş için hazırlık yapabilecektir. Bu düşüncelerle konuyu dikkatine arz eder, saygılar sunarız.”

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASIBu haber 1479 defa okundu.
Ekleme Tarihi :26.5.2010 12:59:39
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.