Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Deprem konutlarının zamanında yapılması ve ilimiz istihdamı ile Piyasalara katkı sağlamasını beklemekteyiz…

08 Mart 2010 tarihinde ilimiz Karakoçan merkezli 6.0 büyüklüğünde meydana gelen depremde bilindiği gibi 42 vatandaşımız hayatını yitirmiş 137 vatandaşımız da yaralanmıştır.

Deprem sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarında Belde, Köy ve Mezra olmak üzere toplam 53 yerleşim biriminde; 1988 konut, 44 işyeri, 1351 ahır ve 118 diğer yapılar olmak üzere toplam 3 bin 501 ağır, orta ve az olmak üzere hasarlı yapı tespit edilmiştir.

Depremin etkilediği yaklaşık 10 bin vatandaşın bir an önce güvenli meskenlere yerleştirilmesi hususunda Sayın Başbakanımızın talimatı ile Ramazan Bayramına kadar 1474 konutun yapılması talimatı verilmiş ve Elazığ dışında yaşayan üç ayrı firma konut ihalelerini almışlardır.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, konu hakkında endişe duyduğumuz bazı hususları Elazığ kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Öncelikle 1474 konut depremden zarar gören vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda değildir. Ayrıca bu konutların üç ayrı firmaya verilmiş olması işleri yavaşlatacaktır. Bunun yerine kaynağın TOKİ tarafından sağlanması koşulu ile Elazığ Valiliği koordinasyonunda Bayındırlık İl Müdürlüğü gözetiminde Elazığ’daki müteahhit ve taşeron firmalar aracılığı ile yapılması süreyi daha hızlı işletebilecektir. Bu nedenle 1474 konutun dışında kalan diğer yapı ve konut ihtiyacının bu yöntemle yapılmasını arzu etmekteyiz.

Diğer bir önemli husus ise TOKİ inşaatlarının il ekonomisine bir katkı sağlamamasıdır. Malzemeden, işçiliğe kadar tüm ihtiyaçlarını il dışından getiren TOKİ, Elazığ ekonomi ve istihdamına bir katma değer sağlamamaktadır. Geçmiş yıllarda ve halen devam eden TOKİ inşaatlarında bunu görmekteyiz.

İnşaat sektörü, özellikle mevsimlik olarak önemli bir istihdam sağlamasının yanı sıra piyasaları da hareketlendirmekte ve imalattan doğrudan satışa kadar yaklaşık 2 bine kadar ürünü etkilemektedir. İşsizliğin had safhada olduğu ve küresel ekonomik krizin olumsuz yönde etkilediği piyasaları hareketlendirebilecek olan konut yapımı ihalesinin TOKİ tarafından yapılması ve ihalelerin Elazığ dışındaki firmalar tarafından alınmış olması bu anlamda Elazığ için önemli bir kayıp olmuştur.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, deprem bölgesinde mağdur olan vatandaşlarımızın bir an önce güvenli meskenlere kavuşmaları ve hiçbir vatandaşımızın konutsuz kalmaması önceliğimizdir. Bununla birlikte, yoğun bir şekilde mücadelesini verdiğimiz işsizliğin önlenmesi ve daralan piyasaların canlanması hususunda inşaat sektörünün lokomotif olma gücünün iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

1474 konut yapımı ile ilgili yüklenici firmaların öncelikle malzeme alımında Elazığ piyasalarını tercih etmeleri ve işçilik noktasında mutlaka işsiz yöre halkını değerlendirmelerini beklemekteyiz. Bununla birlikte eksik kalan ve ihtiyaç duyulan diğer konut ve meskenlerin de Valilik öncülüğünde Elazığ’daki inşaat sektöründe yer alan firmalara yaptırılmasını beklemekteyiz.

Bu düşüncelerle tüm halkımıza en derin saygılarımı sunarım…

Ali ŞEKERDAĞ

Yön.Kur.Başkanı

Bu haber 1589 defa okundu.
Ekleme Tarihi :5.5.2010 15:36:32
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.