Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ Turizm Projesinde Önemli Avantaj Yakaladı

Hazar Gölü için hazırlanan proje “Avrupalı Seçin Destinasyonlar Projesi”nde ilk 5’e girdi…

Avrupalı seçkin destinasyonlar 2010 yılı ulusal aday belirleme yarışmasında Hazar Gölü il 5’e girdi. Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve 2010 yılı için teması "Suya Bağlı Turizm - Akuatik Turizm" olarak belirlenen Avrupalı Seçkin Destinasyonlar projesinin 2010 yılı seçimlerinde Hazar Gölü ile ilgili hazırlanan projenin ilk 5’te yer aldığı açıklandı.

Proje kapsamında Elazığ TSO’yu ziyaret ederek Projenin hazırlanma sürecinde yer alan Elazığ TSO Genel Sekreteri M.Mehmet Karabulut ile Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Etem Yalın’ı ziyaret eden Kültür Bakanlığı Uzmanları Elazığ’ın tüm değerleri ile projeyi hak ettiğini söylediler.

Elazığ’ın soysal, kültürel ve ekonomik yönden kalkınma ve gelişmesine katkı sağlayacak tüm çalışma ve projelerde Elazığ TSO Yönetim Kurulunun tam destek verdiğini belirten Genel Sekreter M.Mehmet Karabulut, “Yönetim Kurulumuzun destekleri ile proje hazırlama ve uygulama hususunda önemli bir tecrübesi ve birikimi olan Odamız bu projenin hazırlama sürecinde yar alarak katkı sağlamıştır. Umuyoruz ki, Ülkemizi temsil edecek proje olacaktır. Turizm Haftası kutlama etkinliklerinin devam ettiği bir süreçte bu önemli gelişme bizleri ayrıca mutlu etmiştir” dedi.

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve 2010 yılı için teması "Suya Bağlı Turizm - Akuatik Turizm" olarak belirlenen Avrupalı Seçkin Destinasyonlar projesinin 2010 yılı seçimlerine Kültür ve Turizm Bakanlığı`na toplam 40 destinasyon başvurusu yapılmıştır. Bakanlık bu yarışma ile Avrupalı Seçkin Destinasyonlar projesi için 2010 yılı ulusal adayını belirleyecektir.

Yarışmanın özel amaçları; Türkiye Turizm Stratejisi 2023 kapsamında, sürdürülebilir turizm yaklaşımı çerçevesinde turizmin çeşitlendirilmesi ve turizm sezonunun bütün yıla yayılması politikası doğrultusunda, Turist akışı az olan destinasyonlar arasından sahip oldukları suya bağlı turizm olanakları ve faaliyetleri kapsamında ulusal düzeyde bir destinasyon seçmek, alternatif turizm türlerinin ülkemizde yaygınlaşmasına öncülük edecek destinasyonları belirlemek, sürdürülebilir turizm gelişim modellerini göz önüne alan destinasyonlar başlatmak, ülkemizin kimliğini, çeşitliliğini ve zenginliğini ortaya koymaktır.

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar 2010 yılı Ulusal Aday Belirleme Yarışmasına ilimizde bir proje ile katılmıştır. Projenin taslağı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanmış, HAGÖKDER ( Hazar Gölü Koruma Derneği ) tarafından taslakla ilgili kamu kurum ve kişilerin de görüşü alınıp geliştirilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı`na sunulmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı`na toplam 40 başvuru yapılmıştır. Bu başvurular arasında ilk 5`e giren destinasyonlar; Eskişehir, Bitlis, Silifke, Hatay ve Elazığ-Sivrice-Hazar Gölü`dür. Hazar Gölü, ilk 5`e girme başarısını göstermiştir.

Bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları Z.Fikran Şahin, Mehmet Serin ve Enis Uğur bir ekip HAGÖKDER`in konuğu olarak ilimize gelmiştir. Projenin hazırlanmasında yer alan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret eden ekip, Hazar gölü ve çevresinde incelemelerde bulunmuştur. Ayrıca bu uzman ekip, İlimizin tarihi ve turistik yerlerinden Harputu, Keban Barajını, Golan Kaplıcalarını da gezmiştir. Hazar Gölü, 2010 yılı Avrupalı Seçkin Destinasyonlar yarışmasında yukarıda bahsedilen 5 destinasyon arasından birinci seçilmesi halinde, Elazığ`ın turizm potansiyelini pozitif yönde etkileyecektir. Elazığ halkı için ayrı bir öneme sahip olan Hazar Gölü, dünyaya tanıtılacaktır. Proje Elazığ halkının katkılarıyla daha da güçlenecektir.

Bu haber 2035 defa okundu.
Ekleme Tarihi :21.4.2010 14:14:06
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.