Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Turizm, kalkınmanın lokomotifi olabilir

Doğu Anadolu Projesi (DAP), Elazığ Ekonomi Kurultayı, Elazığ Kümeleme Çalışmaları ve ilin kalkınma ve gelişmesi hususunda yapılan akademik çalışmalar ve diğer raporlarda Elazığ’ın turizm sektöründe önemli bir potansiyeli olduğuna vurgu yapılmaktadır.

Bununla birlikte turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarla; yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir yaratan, döviz sağlayan, yeni istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen önemli bir sektör haline gelmiştir.

Özellikle gelişmekte olan ülkelerin karşılaştıkları ekonomik sorunların ve darboğazların aşılmasında, turizmin yarattığı dinamik ekonomik etkiler, söz konusu ülkelerin turizme daha çok önem vermesine neden olmuştur.

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizin etkisinin devam ettiği bu süreçte ihracat dışında diğer döviz kazandırıcı faaliyetler tüm ülkelerin önceliğini oluşturmaktadır.

Dünya genelinde bu denli önemli bir sektör haline gelen turizmden, ülkemizin bazı yöreleri özellikle sahil ve deniz avantajı bulunan iller istenilen düzeyde yararlanmasına karşın doğa, tarih, inanç gibi değerleri ile ön plana çıkan Anadolu’nun birçok kenti istenilen düzeyde değildir.

Bunun birçok nedeni olmasına karşın, tanıtım eksiklikleri, sahip olunan değerlerin yeterince bilinmemesi, organizasyonsuzluk, altyapı eksiklikleri, ticari manada yeterince bilinç oluşmaması ve güvenlik gibi nedenlerin ön plana çıktığı görülmektedir.

İlimiz, zengin tarihi birikimi, açık hava müzesi konumundaki tarihi Harput belgesi, doğa harikası Hazar Gölü, Golan kaplıcaları, Hazar Baba Kayak Merkezi, Keban Barajı ve Gölü, yöresel mutfağı, yöresel ürünleri ve Harput musikisi gibi son derece zengin bir yelpazede turizm değerlerine sahiptir.

İlimizin tüm bu zenginliklere rağmen ülkemizin önemli bir turizm merkezi olarak değerlendirilememesinde öncelikli olarak altyapı eksiklikleri ve tanıtım yetersizliklerinin olduğu görülmektedir.

Son yıllarda sektöre yönelik yatırımların artması, İlimizin gelecekte Turizmden önemli kazanımlar elde edeceğinin göstergesi niteliğindedir. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak kısa bir süre önce hazırladığımız ve bugün tüm kurum ve kuruluşlar tarafından değerlendirilen ve tüm etkinliklerde dağıtılan Elazığ tanıtım (DVD) filmi ilimizin tanıtımı noktasında önemli bir çalışma olmuştur. Oda olarak ilimizin turizm sektöründe istenilen noktaya ulaşması için önemli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yapılmakta ve Lobi çalışmaları bu anlamda öne çıkmaktadır.

Turizm Haftası vesilesiyle, bütün müteşebbis ve yatırımcıları önemli fırsatlar sunan turizm sektörüne yatırım yapmaya noktasında Elazığ’a davet ediyor, Saygılar sunuyorum…

Ali ŞEKERDAĞ

Yönetim Kurulu Başkanı

Bu haber 1504 defa okundu.
Ekleme Tarihi :16.4.2010 09:30:51
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.