Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Sigorta Sektörü Bölge Toplantısı Elazığ TSO’da Yapıldı

 

Geniş bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda sigortacılık sektörü tüm yönleri ile masaya yatırıldı…

·           Toplantıya, Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr.Ahmet Genç, Sigorta Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Kılıç, Sigortacılık Eğitim Merkezi Müdürü Doç.Dr. Fuat Erdal, TRAMER Müdürü Mehmet Üst, Öğretim Görevlisi Tanfer Dinler ile Fuat Çamlıbel, SAB Genel Sekreteri Mehmet Tunga ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

·           Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğindeki Bölge Toplantısına İstanbul, Ankara, Kahramanmaraş, Gaziantep, Erzurum, Kars, Malatya, Diyarbakır, Tunceli ve Bingöl illerinden gelen sigortacılar yaklaşık 8 saat süren toplantıda sektörün yaşamış olduğu çeşitli sorunları ilgililere yönelterek çözüm aradılar.

Şekerdağ: Sigortacılık Önemli Bir Sektör Haline Geldi…

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, sigortacılığın son derece önemli bir sektör haline geldiğini ifade ederek, sektörün gelişmesi ve sorunlarını çözmesi hususunda Elazığ’da yapılan bölge toplantısının hayırlı olmasını diledi.

Şekerdağ konuşmasında, “Sigortacılık sektörünün meslek örgütleri, sektör temsilcileri, acenteler, öğretim üyeleri ve mevzuatları uygulayan kurum temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilecek olan Bölge toplantısına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Yoğun kuraklıklar, erozyon, deprem, sel baskınları ve insan faktörünün neden olduğu zararlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir artış göstermektedir. Yaşadığımız yüzyılda artan bu risklere karşı, sigorta kavramının önemi artmakta ve her birey mutlaka bir yönü ile sigortacılık sektörü ile iletişim kurmaktadır.

Ekonomik faaliyet ve ticari kazancın yanı sıra, sosyal sorunluluk boyutu da olan sigortacılık sektörünün ülkemizde ve ilimizde güçlenmesi ve tüm vatandaşlarımıza güven vermesi en büyük beklentilerimizdendir. Yaşamış olduğumuz son depremde can kayıpları nedeniyle üzüntümüz devam ederken, hayatın da devam ettiği gerçeğinde hareketle sigortanın ne kadar önem taşıdığına bir kez daha şahit olduk. Elbette ki, en büyük dileğimiz halkımızın bu tür felaketler yaşamamasıdır. Ancak, malımızın güvenceye alınması ve yaşanan bir felakette sağ kalanların yaşamlarını idame ettirmesi hususunda da sorumluluklarımız vardır.

Bu düşüncelerle, yaşamımızın son derece önemli bir parçası haline gelmiş olan sigortacılık sektörünün Bölge Toplantısı için teklifimizi olumlu değerlenirden Sigorta Acenteleri Derneğine ve değerli bilgilerini paylaşmak üzere ilimize teşrif eden tüm konuklarımıza en derin saygılarımı sunarım.”dedi.

Önal: Sektör Gelişime Açık…

Türkiye Sigorta ve reasürans şirketleri birliği tarafından açıklanan rakamlar; sektörün iki yıldan beri reel olarak büyüme göstermediği, ekonomik ve rekabet ortamında yüzde iki civarında küçülme gösterdiği, bunun yanında insana ulaşma alanın da ise büyüme göstermesi hiç de iç açıcı bir durum olmadığını göstermektedir.

Zaten dengelere baktığımızda, hasarın ve hasar dosyasının arttığını, primin ise düştüğünü görüyoruz.

Sektörün en sıkıntılı branşlarından olan Trafik ve Kasko sigortalarına bakıldığında, her ikisinin de ciddi boyutlarda hasar durumları ve  dolayısı ile de zararlarının da direk olarak şirket bilançolarına yansıdığı görülmektedir. Rakamsal olarak bunları telaffuz etmek istemiyorum, çünkü; bu konuyu hepimiz yakından takip ediyoruz.Bu sektörde gerçek bir durum var ki, O da bireysel emekliliğin çok iyi durumda olmasıdır.

Tabi ki, sektöre başka bir yönü ile bakıldığında 2009 yılının doğal afetler yönünden (sel felaketi) şansız bir yıl geçirdiğimiz de bir gerçektir. Yalnız sel felaketi hasarı 700 milyon Lira olmuştur.

2009 yılı bu anlamda teknik ve mali yönden karların düşmüş olması nedeniyle sektörü ve sektör temsilcilerini ciddi manada sıkıntıya sokmuştur. 2009 yılının son bir durumu olan, prim üretimine baktığımız da 12 milyar 278 milyon prim üretildiği görülmektedir. Sektörün içinde bulunan firma sayısına ve istihdamına oranla bu rakamın istenilen düzeyde olmadığını ifade etmek istiyorum.

Sektörün bir çok yönü ile temsil edildiği bu önemli toplantıda, sigorta sektörünün daha iyi noktalara gelmesi hususunda önceliklerimizi ifade etmek istiyorum:

1-     Şirketlerin kendi aralarında ki prim ve fiyat rekabetinin kaldırılması,

2-     Kaza ve tespit tutanaklarının yeniden gözden geçirilmesi,

3-     Sektörün içinde yer alan şirketlerin hizmette rekabet etmesi,

4-     Sigortacılıkta ‘Özel Denetleme Birimi’ kurulması,

5-     Sigorta Acentelerinin iyi seçilmesi,

6-     Tarım Sigortalarının yeniden gözden geçirilmesi,

7-     Banka kredileri nedeniyle, Bankalarda mecburi sigorta yapılması keyfiyetinin ortadan kaldırılması.

Tartışmaya sunduğumuz bu tespitlerimiz inanıyoruz ki, sektörün gelişmesine de ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu düşüncelerle tüm katılımcılara en derin saygılarımı sunarım” dedi.

Vali Erol ve Belediye Başkanı Selmanoğlu’dan Teşekkür…

Toplantıya katılan Elazığ Valisi Muammer Erol ve Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu yaptıkları kısa teşekkür konuşmalarında sektörün tüm aktörlerinin yer aldığı böylesine önemli bir toplantıyı organize ettiği için Elazığ TSO’ya ve davete icabet eden tüm katılımcılara teşekkür ettiler.

Sigortacılık Sektörü ve Yeni Uygulamalar Paneli

Açılış konuşmalarının ardından, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr.Ahmet Genç, Sigorta Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Kılıç, Sigortacılık Eğitim Merkezi Müdürü Doç.Dr. Fuat Erdal ve TRAMER Müdürü Mehmet Üst tarafından, “5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu ve Yeni Düzenlemeler” konusunda bir panel verildi.

Panelin ardından soru cevap bölümüne sigorta sektöründe yer alan çok sayıda katılımcı yoğun ilgi gösterdiler. Özellikle SEGEM Müdürü ile Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürüne yöneltilen çok sayıda soru ilgi gördü.

Programın ardından Elazığ TSO tarafından katılımcılara birer plaket takdim edildi.

Deprem Bölgesine Ziyaret…

İl dışından gelen yaklaşık 30 kişilik sigorta sektör temsilcileri toplantının ikinci gününde Keban, Harput ve Hazar gölü başta olmak üzere ilimizin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ettiler. Deprem bölgesini de ziyaret eden sigortacılar çocuklara oyuncak dağıtarak, depremden etkilenen vatandaşlarımıza başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini bildirdiler.

 

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1540 defa okundu.
Ekleme Tarihi :12.4.2010 16:04:00
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.