Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Tarım Havzaları ve Destekleme Modeli” Toplantısı

“Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli” bilgilendirme toplantısı yapıldı. Su Ürünleri Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilen toplantıya Elazığ Valisi Muammer Erol, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Tarım Bakanlığı temsilcisi Haken Erden, İl Tarım Müdürü Rüştü Emir, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Tarım İl Müdürü Rüştü Emir, ''Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli” ile ilgili yapılan yasal düzenlemeler ve modelin uygulanması ile ilgili bilgiler verdi.

Emir, Baskil ilçesinde meydana gelen don olayı için 2007'deki kuraklık ve bu ay meydana gelen deprem afetindeki gibi Bakanlar Kurulu kararıyla bir destek çıkmasını umut ettiklerini söyledi.

Fırat Havzasının önemli bir ürünü olan kayısı üretiminin 17–21 Mart tarihlerinde sürekli sıfırın altında seyreden bir sıcaklıkla dondan zarar gördüğünü belirten Emir, ürünlerin etkilenmesinin en büyük sebebinin uzmanların tespitlerine göre çiçeklerin 20–22 gün önce açması olduğunu ifade etti. Emir, Bakanlıktan gelen heyetin Baskil ilçesi ve Malatya'da tespitlerde bulunduğunu kaydetti.

Tarım sektöründe ''sigorta'' kavramı olduğunu, ürünlerin sigorta ettirilmesi gerektiğini dile getiren İl Tarım Müdürü Rüştü Emir, ''Sigorta etmeden 2090 sayılı tabi afetlerden zarar gören çiftçilerin zararını tazminle ilgili kanundan yararlanamıyoruz. Biz tespitlerimizi yapmak için ekiplerimizi oluşturduk. 2007'deki kuraklık ve geçen deprem afetindeki gibi Bakanlar Kurulu kararıyla bir destek çıkmasını umut ediyoruz. Tabi umut ediyoruz diyebiliyorum. Çünkü başka bir şey de şu anda söylemek benim haddimi aşıyor. İnşallah devletimizin bir destek yapacağını umut ediyoruz'' dedi.

Bakanlık yetkilisi Hakan Erden ise toplantının temel amacının, il müdürlüğü çalışmalarının değerlendirilmesi, katılımcılar ile destekleme kapsamına alınan ürünlerin görüşülmesi olduğunu söyledi.

Erden açıklamasının ardından, tarım havzaların belirlenmesi, durum değerlendirmesi, amaç, sistemin tanıtılması ve bu sistemden elde edilecek kazanımların gösterilmesi konularında bir sunum yaptı. Türkiye’nin 30 tarım havzasına bölündüğünü belirten Erden, “Bu çalışma kapsamında üniversiteler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, kamu kurum ve kuruluşları, Yerel yönetimler, sivil toplum kurumları, il tarım müdürlükleri, konusunda uzmanlar gibi çok geniş bir çevrenin bilgi birikimi ve arşivlerinden istifade edilmiştir. Elimizdeki haritadan önümüzdeki süreç içerisinde hangi bölgeden hangi miktarlarda ürün alınabileceğini ön görmekteyiz. Bu çalışma tarım havzalarına verilecek desteklerin de belirleyicisi olacaktır. Destekler ve hibeler boş yere kullanılmış olmayacak ve ülkemizin bir tarım envanteri olacaktır.”dedi.

Bu haber 1726 defa okundu.
Ekleme Tarihi :25.3.2010 16:47:43
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.