Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
·         Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ Oda olarak 2010 yılı eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri kapsamında Elazığ Defterdarlığı ile müşterek olarak Genel Teşvik Yasası ve Hayvancılık Sektörüne sağlanan teşviklerle ilgili üyelerin ve konuya ilgi duyanların bilgilendirilmesinin amaçlandığını söyledi.

·         Toplantıda Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, hayvancılık sektörüne sağlanan desteklerle ilgili bilgiler verirken, Elazığ Defterdarı Rifat Özyünlü’de Genel Teşvik Yasası hakkında açıklamalarda bulunarak katılımcıların çeşitli sorularını yanıtladılar.

Şekerdağ: Destekler Artırılmalı...

Başkan Şekerdağ konuşmasında hayvancılık sektörüne verilen desteklerin son derece önemli olduğunu belirterek, “Ancak bölgemizdeki 16 il için verilen toplam bütçe 20 milyon TL’dir. Bu bütçenin eşit bir şekilde kullanılması halinde il başına düşen bütçe 1.2 milyon TL’dir. Bu bütçe ile de ancak iki yada üç işletme kurulabilir. Oda olarak Devlet Bakanımız Sayın Dr.Cevdet Yılmaz’a konuyu sözlü ve yazılı olarak ilettik. İnşallah bu destek oranları artırılacaktır.”dedi.

Başkan Şekerdağ, Hayvancılık Sektörüne sağlanan destekler ile ilgili olarak şu bilgileri verdi; “22 Ocak 2010 tarih ve 27470 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Doğu Anadolu Bölgesindeki illerde hayvancılık sektörünün geliştirilmesine yönelik çıkartılan desteklerin Bölgedeki Hayvancılık sektörüne adeta can simidi olacağını düşünmekteyiz.”

Başkan Şekerdağ, desteklerden istifade edebilmek için öncelikle şu şartların sağlanması gerektiğini söyledi:

·           Teşviklere, Gerçek kişiler ve şirketler başvurabiliyorlar.

·           Teşvik Kapsamında, inşaat yapımı, damızlık gebe düve alımı, sabit süt sağım ünitesi ve soğutma tankı alımı yapılabilecektir.

·           Etçi ırklarla damızlık işletmesi kuranlar sabit süt sağım ünitesi ve soğutma tankı alımı desteğinden yararlanamayacaktır.

·           Teşvikler kapsamında, sadece inşaat yapımı, yada hayvan alımı yapılabilinecek olup, tüm desteklerden alınması zorunluluğu yoktur.

·           Yatırımdan yararlanmak isteyenler İl Tarım Müdürlüğü’ne müracaat etmek zorundadır.

·           Ahır yapımında yarı açık yada kapalı sistem yapılması zorunluluğu vardır. Bu tür inşaatların tamamlama bedelinin yüzde 30’u hibe verilmektedir.

·           Hayvan ve Makine alımında ise hibe oranı yüzde 40’tır.

·           Yatırımcılar hibe desteğinden sadece bir kez istifade edebilmektedirler.

·           Hayvan alımları İl Tarım Müdürlüğü’nün belirleyeceği iki uzmanın gözetiminde yapılacak ve alınan hayvanlar 5 yıl boyunca satılmayacaktır.

·           Başvurusu uygun bulunan yatırımcı, uygulama rehberine göre hazırlamış olduğu yatırım projesinin onaylandığı tarihten itibaren projesinde belirtilen süre içerisinde yatırıma başlamak ve bitirmek zorundadır. Süresinde bitmeyen projeye, toplam proje süresinin yarısı kadar ek zaman tanınır.

·           Tarım İl müdürlüğü yatırım projesinin süresi içerisinde yapılmasını, yatırım konusu yapı ve tesisleri müştereken kontrol etmeye veya ettirmeye yetkilidir.

·           Projeler önce İl Tarım Müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak olan Proje Yürütme Birimince incelenir, daha sonra İl Genelinde kurulan Proje Değerlendirme Komisyonuna gönderilir, İncelenen dosyalar liste halinde Ankara’ya Genel Müdürlüğü gönderilir. Ankara’da Merkez Proje değerlendirme komisyonu İl Proje Değerlendirme komisyonundan gelen raporları inceleyerek bütçe imkanları doğrultusunda oluşturulacak asıl ve yedek projeleri İl Tarım Müdürlüğüne gönderir.

·           Hibe desteğine başvurularda, Ön Proje, Yatırım Projesi ve Kapasite raporlarının ve diğer tüm evrakların hazırlanması zorunluluğu vardır.

·           Projenin İl Tarım Müdürlüğüne ulaştırılmasını mütakip toplam değerlendirme süreci 45 gündür.

·           Projenin finansmanı ise İl Tarım Müdürlüğünce yerinde yapılan inceleme sonrasında hak edişe göre yapılır.

·           Çok zamanınızı almamak adına burada  özet olarak ifade etmiş olduğum bu bilgilerin yanı sıra daha detaylı bilgiler İl Tarım Müdürlüğümüzden ve Odamızdan alınabilir.

Özyünlü: Defterdarlığımız Yatırımcılara Destek Veriyor…

Elazığ Defterdarı Rıfat Özyünlü, yatırımcılara Defterdarlığın her türlü destek ve yardımı yaptığını belirterek, “Özellikle hazine arsalarının devri hususunda Defterdarlığımız yoğun bir gayret göstermektedir. Halen 31 adet hazine parselimiz bulunmaktadır. Bu parsellerimizin listesi yeri, imar durumu ve büyüklüğü hakkında isteyen yatırımcılarımız bizden bilgi alabilirler.”dedi.

Defterdar Özyünlü Bölgesel ve Sektörel Teşvik Yasası hakkında da katılımcılara bilgiler vererek çeşitli soruları cevaplandırdı.

Özyünlü konuşmasında; “Bilindiği gibi Bölgesel ve Sektörel Teşvik uygulaması 16 Temmuz 2009 tarih ve 27 bin 290 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. İlimizin kalkınma ve gelişmesi açısından büyük önem taşıyan Yeni Teşvik Yasası kapsamında İlimiz, en fazla desteğin verildiği 4. Bölgede yer almaktadır. 4. bölgede yer alan ve yatırıcılar açısından önemli fırsatlar sunun Elazığ’da yatırımların asgari alt tutar sınırı 500 bin TL olarak belirlenmiştir. 4. bölge dışında bu tutar 1 milyon TL olarak açıklanmıştır. Tüm illeri 4 bölgeye ayıran yeni uygulama kapsamında Elazığ’ın da içinde bulunduğu 4. bölgeye tekstil yatırımlarını taşımak isteyen yatırımcılara taşıma maliyeti desteği verilmektedir. Teşvikler 4. bölgede 7 yıl süresince uygulanacaktır.” dedi.

Özyünlü, Teşvik kapsamında yatırımcılara sağlanacak destekleri ise şöyle sıraladı:

1-        Gümrük Vergisi Muafiyeti: (Yurtdışından alınan makine ve teçhizatta)

2-        Katma Değer Vergisi İstisnası: (Makine ve Teçhizatta)

3-        Faiz Desteği: (Sabit yatırım tutarının yüzde yetmişine kadar kullandırılacak kredilerde) Bununla birlikte Elazığ’ın içinde bulunduğu 4. Bölgede Türk Lirası cinsinden kullandırılan keredilerin 5 puanı Hazine tarafından karşılanacaktır. Döviz yada Dövize endeksli kredinin ise 2 puanı Hazine tarafından karşılanacaktır. (Bu destek 5 yıl süreyle uygulanacaktır.)

4-        Sigorta Pirimi İşveren Hissesi Desteği:

- 31.12.2010 tarihine kadar başlayan yatırımlarda bu destek 7 yıl

- 31.12.2010 tarihinden sonra başlayan yatırımlarda ise 5 yıl uygulanacaktır.

5-        Vergi İndirimi:Dördüncü bölgede Kurumlar Vergisi veya Gelir Vergisi indirim oranı yüzde 90 olacaktır.

6-        Yatırım Yeri Tahsisi:Yatırımcılara bedelsiz hazine arsası tahsisi yapılacaktır.

7-        Taşıma Desteği:Teşviklerde 4 bölgeye ayrılmış olan ülkemizde 1. ve 2. bölgede yer alan Tekstil Konfeksiyon hazır giyim deri ve deri mamülleri sektörlerinde yer alan işletmelerin tesislerini 4. bölgeye taşımaları halinde destek alacaklardır.

Bu haber 1808 defa okundu.
Ekleme Tarihi :16.3.2010 15:25:33
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.