Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Devlet Bakan Cevdet Yılmaz Elazığ TSO’da İşadamlarına Seslendi:

Kalkınmanın Lokomotifi Özel Sektördür

 

26 Şubat 2010 tarihinde Elazığ’a gelen Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen “İstişare Toplantısında” Elazığlı işadamlarına seslendi. Yılmaz dünyanın gelişip değiştiğini buna paralel olarak TSO’ların da değiştiğini ifade etti.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen “İstişare Toplantısına Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Elazığ Valisi Muammer Erol, Elazığ Milletvekili Faruk Septioğlu, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Feti Altunyuva, kamu kurumlarının ve Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile işadamlarından oluşan kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.

Elazığ TSO tarafında 4 dilde hazırlanan Elazığ tanıtım filminin izlenmesinin ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ’ın ekonomik potansiyelleri hakkında bilgi verdi ve işadamlarının sıkıntılarını dile getirdi. DAP Projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Şekerdağ, Fırat Kalkınma Ajansından beklentilerinin büyük olduğunu ifade etti. Şekerdağ, Elazığ’da Gümrük Müdürlüğü kurulması, Havaalanını Hava Limanına dönüştürülmesi, OSB’de Lojistik Merkezi kurulması, Kuzova Sulama projesinin rehabilite edilmesi, Sağlık alanında ihtisas hastaneleri kurulması Kredi Garanti Fonunun Elazığ’da kurulması ve bölge işadamlarına daha esnek bir yaklaşım gösterilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Başkan Şekerdağ, Oda olarak hazırlanan ve sorunları içeren bir dosyayı Bakan Cevdet Yılmaz’a takdim etti.

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ise dünyanın gelişip değiştiğini buna paralel olarak TSO’ların da değiştiğini ifade ederek, “ TSO’ların da artık her şeyi devletten beklemek yerine proje odaklı çalışmaya başlamasından duyduğum büyük memnuniyeti ifade etmek istiyorum. İşte Elazığ TSO’nun dağıtmış olduğu blok notlara baktığımda Avrupa İşletmeler ağının bir parçası olduğunu görüyoruz. Bira önce izletilen ve ilin etkili bir şekilde tanıtımının yapıldığı film Odalarımızın artık vizyonlarının da değiştiğini ortaya koyuyor. Bu anlatma Elazığ TSO’yu kutluyorum.”dedi.

 Küçük ölçekli yatırımlardan artık büyük ölçekli yatırımlara dönüşmenin ve küresel ortamda rekabet edebilir işletmeler kurmanın gerektiğini belirten Bakan Yılmaz, Elazığ’ın ekonomik ve kültürel olarak büyük bir yatırım altyapısına sahip olduğunu ifade etti.

Ülkelerin kalkınmasının artık devlet eliyle olmaktan çıkarak özel sektörün eliyle kalkınmanın başladığını ifade eden Bakan Yılmaz, ülkemizin de artık bölgesel bazlı kalkınma modeline geçtiğini bu nedenle kalkınma ajanslarının da bu esasa göre kurulduğunu belirtti.

DAP Projesini 2010 yılı içerisinde plandan eyleme geçireceklerini belirten Yılmaz, proje kapsamında ortaya konulan esasların Kalkınma Ajansları marifetiyle hayat bulacağını söyledi.

Bakan Yılmaz daha sonra işadamlarının sorularına cevap verdi. Bir soru üzerine sulama birliklerinin durumlarına da değinen Bakan Yılmaz, sorunun temelden halledilmesi için bir kanun tasarısının yakında bakanlar kurulunda imzaya açılacağını ifade ederek yeni düzenleme ile sorunu temelden çözeceklerini ve Elazığ başta olmak üzere sulama birliklerinde yaşanan sorunu çözüme kavuşturacaklarını sözlerine ekledi.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) uzmanlarının da iştirak ettiği toplantıda Bakan Yılmaz, işadamları tarafından yöneltilen tüm sorunları not aldırarak ilgileneceklerini belirtti.

Program sonunda Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Bakan Yılmaz’a Elazığ TSO’yu ziyaretleri anısına plaket takdim etti.

 

Bu haber 1933 defa okundu.
Ekleme Tarihi :27.2.2010 15:03:25
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.