Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Otobüs İşletmeleri ‘Kriz Yönetimi Platformu’ Elazığ’da Toplandı

Otobüs İşletmeleri Kriz Yönetimi Platformunu oluşturan 250 Otobüs firması temsilcisi Elazığ’da bir araya gelerek sektörün içinde bulunduğu sorunları tartıştı…

Elazığ Murat Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yüce’nin organizasyonunda 20 Şubat 2010 tarihinde Elazığ Akgün Otelde bir araya gelen 250 otobüs firması, düzenlenen toplantıda diğer taşımacılık sektörlerine getirilen avantajların kendilerine yansıtılmayarak haksız bir rekabet ortamı ile karşı karşıya kaldıklarını belirttiler.

Türkiye genelinden yaklaşık 250 firma temsilcisinin de aralarında bulunduğu otobüs işletmeciliği kriz yönetimi platformu büyük bir katılımla gerçekleşti.

Toplantıda ilk olarak söz alan Murat Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yüce, "Sektörün çok sıkıntısı var. 2005 yıllından beri uçak sektörünün bize vermiş olduğu ciddi zararlar söz konusu. Bugün otobüsçülük tamamen bir yıkımla karşı karşıyadır. Buna bir dur demenin zamanı gelmiştir. Bizim öncelikli talebimiz, Otobüs sektöründe uygulanan taban fiyat uygulamasının uçuk taşımacılığı içinde uygulanmasıdır. Onlarla beraber eşit şekilde rekabet edilmesini istiyoruz" dedi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’da toplantıda yaptığı değerlendirmede sektörün sorunlarının başında haksız rekabetin geldiğini belirterek, “Otobüs Sektöründe İlimizde uzun yıllardan beri yer alan ve Odamız üyesi olan değerli arkadaşlarımızın ve sizlerin hazırlamış oldukları sorunlar raporunu incelediğimizde en önemli sorunun haksız bir rekabet ortamı ile karşılaşmış olmanızdan kaynaklandığını görmekteyiz. Sektörün sağlamış olduğu istihdam ve katma değer ile birlikte, belki de en önemlisi olan, sosyal sorumluluk anlamında vermiş olduğunuz hizmetler göz önünde bulundurulduğunda haksız rekabet koşullarının ortadan kaldırılmasının zorunluluğu dikkat çekmektedir. Bugün burada yer almanız ve tek vücut olarak sektörünüze sahip çıkma girişimleriniz önemli bir adımdır. Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, tüm sektörlerde olduğu gibi, otobüs ve taşımacılık sektörlerinin de yaşamış olduğu sorunları ilgili tüm mercilere, yetkili muhataplara taşıma ve bu konuda etkili bir kamuoyu oluşturma sorumluluğumuzu yerine getirmeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”dedi.

Elazığ Ticaret Odası Meclis Başkanı Nuri Önal ise, yıllarca bu sektör içinde bulunanlara insaflı ve adaletli davranılması gerektiğine işaret ederek, "Yolculuğu uçakla, kargoyu otobüsle mantığını hangi vicdan kabul eder. Her şeyde olduğu gibi burada da ahde vefayı unutmamak gerekir. Şimdi yetkililere sesleniyorum, otobüs sektörünü bütün gücünüzle destekleyeniz aksi halde zararlar ve boyutlar imkansız hale ulaşacaktır" diye konuştu.

Elazığ Valisi Muammer Erol ise, "Uçakla havalimanından, havalimanına gidebiliyoruz. Deniz yollu ile limandan limana gidebiliyoruz. Demiryollu ile gardan gara gidebiliyoruz. Ama karayollu ile en erişilmez noktaya gidebiliyoruz. Bu bir özgürlük. Ulaşım özgürlüğü adına ciddi imkan ve fırsattır. Karayollu otobüs ile ulaşım sağlanması konusunda özgürlükçü bir tercihtir. Yıllarca bu ülkenin insanlarının dertlerini, yüklerini, sevinçlerini kederlerini, sevdiklerini özleyenlerini taşıdınız. Bunun içinde bizlerde vardık. Bundan sonrada olacağız" şeklinde konuştu.

Ulusoy firması Genel Müdürü ve Tüm Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Yıldırım da, Türkiye'de otobüs işletmeciliğinin diğer taşıma sistemlerinin alternatifi olarak görülmemesi gerektiğine işaret etti. Yıldırım, "Otobüs işletmeciği diğer taşıma sistemlerinin rakibi olarak da görülmemelidir. Biz onların tamamlayıcısıyız. Sayın Valimin de ifade ettiği gibi onların gidemediği her yere gidebilen biziz. Onlardan inen bizlerin otobüsüne binmektedir. Deniz, demiryolu, havaalanlarını kullananların nihai olarak bizim otobüslerimize binme mecburiyeti vardır. Bizler ulaştırma politikasının bir bütün içinde algılanmasını yasaların yönetmenliklerin rekabet koşullarının bu çerçeveye oturtulmasını talep etmekle kendimize hak olarak görüyoruz. Bundan havayollarına karşıyız anlayışı çıkmasın" dedi.

Toplantı sonrasında tespit edilen sorunlar maddeler halinde belirlenerek bir eylem planı oluşturulması ve sektörü için bir temsil heyeti belirlenerek sorunların takipçisi olunmasına karar verildi.

 

Bu haber 2581 defa okundu.
Ekleme Tarihi :21.2.2010 13:20:01
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.