Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Kadın Girişimciliği özendirmek ve iş hayatında aktif hale getirmek için; Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ TSO bünyesinde kurulmuş bulunan Elazığ Kadın Girişimciler Kurulu tarafından müşterek düzenlenen ‘Kendi İşimi Kuruyorum’ Konulu “Girişimcilik “konferansı yoğun ilgi gördü.

Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Türker Güler tarafından verilen konferansa Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Prof.Dr.Yasemin Açık ve çok sayıda bayan girişimci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Ülkemizin ve ilimizin nüfusa oranla iş hayatındaki bayan sayısının çok az olduğunu söyledi. Başkan Şekerdağ konuşmasında şöyle sürdürdü; “2008 yılı son nüfus bilgilerine göre, ilimizin toplam nüfusu 547 bin 562 kişidir. Toplam il nüfusumuz içerisinde erkek nüfus 271 bin 330’dur. Kadın nüfus ise 276 bin 232 kişiden oluşmaktadır. İlimiz nüfus yoğunluğu içerisinde bayanların sayısının daha fazla olduğu görülmektedir.

Ancak iş hayatına baktığımızda bayan nüfusun aktif ticaretin içerisinde yada iş hayatında olması gereken noktada bulunmadığını görüyoruz. Bu aslında ülkemizin de en büyük sorunlarından biridir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada 2009 Eylül ayında ülkemizde işsizlik oranının yüzde 13.4 olduğunu açıklamıştır. İlimizde ise işsizliğin yüzde 15’ler seviyesine olduğunu tahmin etmekteyiz. Genç bir nüfusa sahip olan Elazığ’da işsizliğin önemli boyutlara ulaşması en büyük sorunumuzdur. İşsizliği en aza indirme hususunda toplumun tüm kesimlerine sorumluluklar düşmektedir.

Bu doğrultuda Oda olarak Kadın Girişimciler Kurulu ile Genç Girişimciler Kurulunu kurmuş bulunuyoruz. Bu kurullarımız öncelikli bir sosyal bilinç oluşturma konusunda bugün olduğu gibi çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar yapmaktadır. Oda olarak özellikle genç nüfusun meslek sahibi olması hususunda bugüne kadar bir çok mesleki eğitimler düzenledik. Yaklaşık 2 bin kişiye sertifikalı eğitimler verdik. Halen Avrupa Birliğinin çeşitli fonlarında sadece bayanlara ve gençlere yönelik üç ayrı eğitim projemiz değerlendirme aşamasındadır.Oda olarak ilin ekonomi ve sanayisinin gelişmesine yönelik yapmış olduğumuz tüm girişim ve faaliyetlerin tek hedefi kaynaklarımızı ekonomiye kazandırarak işsizlik sorununu ortadan kaldırmaktır. Bu çalışmayı kadın erkek demeden hep birlikte yapmanın gayreti içerisinde olmamız gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyorum.Birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde, sermaye ve bilgilerimizi birleştirerek dedikodu yerine iş üreterek, gençlerimize ve çocuklarımıza daha iyi bir gelecek ve yaşanabilir bir Elazığ bırakabileceğimiz inancıyla, saygılar sunarım.”

Elazığ Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Prof.Dr.Yasemin Açık ise konuşmasında, Elazığ Kadın Girişimciler Kurulu ile Elazığ İşkadınları Derneğinin kuruluş amacının iş hayatındaki kadın sayısını artırmak ve bayan girişimciliği özendirmek olduğunu söyledi.

Programda Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Türker Güler ‘Girişimcilik’ konusunda yaklaşık bir saat süren bir bilgilendirme yaparak çeşitli soruları cevaplandırdı.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası

Bu haber 1930 defa okundu.
Ekleme Tarihi :19.1.2010 16:25:28
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.