Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Bankacılık Sektörünün İş Dünyasına Katkıları Hususunda Elazığ TSO Tarafından Rapor Hazırlandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Bankalar Birliği ile yapacağı toplantıda gündeme getirilmek üzere Odamız tarafından bir rapor hazırlanarak TOBB’ye gönderildi.

Hazırlanan raporda iş dünyasının bankacılık sektörü ile yaşamış olduğu sorunlar maddeler halinde sıralanarak çözümü için çalışma talep edildi. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, Oda olarak Üyelerinin menfaatlerini korumak ve ilin ekonomi ve sanayisinin gelişmesi için doğruları ve beklentileri her platformda dile getirme sorumlulukları olduğunu belirterek, “Bu doğrultuda üyelerimizin bankalarda yaşamış olduğu bir çok sorunu rapor haline getirerek Odalar Birliğine sunarak, Bankalar Birliği toplantısında gündeme alınmasını talep ettik. Reel sektör ile bankacılık sektörü et ve tırnak gibidir. Bu denli bir birine ihtiyaç duyan iki sektörün ilişkilerde daha yapıcı, çözüm odaklı, karşılıklı menfaat gözeten ve sürekli işbirliği halinde olması gerekmektedir. Ancak 2009 yılında, İlimizde bankacılık sektörünün üreten, istihdam yaratan, risk alan ve kalkınmanın temel dinamiği olan reel sektörün yanında maalesef olmamıştır. İnşallah belirlemiş olduğumuz sorunlar çözülür ve 2010 yılında ilişkiler istenilen düzeyde gelişir diye umut etmekteyiz.”

            Elazığ TSO tarafından tespit edilen sorunlar:

·         Rotatif ve Ticari Vadeli kredilerde bankalar ülke genelinde tüm illerde standart bir faiz oranı uygulamamaktadır. Özellikle doğu illeri ile batı illeri arasında bir kıyaslama yapıldığında kredi faiz oranlarının Doğuda daha yüksek olduğu görülmekte ve kredi talebinde bulunan işletmelere batı illerinde daha toleranslı davranılmaktadır.

·         Sicil Affı hususunda 2009 yılında getirilmiş olan düzenlemeye rağmen, geçmiş yıllarda, çek, senet ve kredi hususunda sorun yaşayanların Merkez Bankası verilerindeki ‘kara liste’ uygulaması devam etmekte ve sicil affı sadece sözde kalmaktadır.

·         Banka Şubeleri (özellikle Doğu Anadolu Bölgesinde) şube inisiyatifinde kullandırılabilecek kredileri dahi vermekte imtina etmektedir.

·         Ekspertiz ve dosya masraflarının toplamı kredi talep edenden tahsil edilmektedir. İpotekli gayrimenkullerin çözümünde de yine ipotek harçları kredi kullanandan alınmaktadır.

·         Ticaretle uğraşan esnafların Banka kredi müracaatlarında memur kefil istenmesi rencide edici bir davranış olarak uygulanmaktadır.

·         Yapılandırılmış olan eski borçların birkaç taksitinin gecikmesi halinde kümülatif olarak tüm alacak bankalar tarafından talep edilmekte bu durum ticaretle uğraşanları zor durumda bırakmaktadır.

·         İldeki mevduat toplamı ile kullandırılan kredi toplamına bakıldığında Bankalar Elazığ’da iş dünyasının beklentilerine cevap verememiştir. Oysa batık krediler hususunda Elazığ borcuna en sadık illerin başında gelmektedir.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası

Bu haber 1238 defa okundu.
Ekleme Tarihi :14.1.2010 15:25:42
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.