Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ protokolü ve il dışından gelen Elazığlı Dernek ve Vakıf temsilcileri ile işadamı, bürokrat, yazar ve gazetecilerin katılım ile yapılan çalıştayda ‘niçin lobi kurulması ve çalıma grupları’ konuları değerlendirildi…

9 Ocak 2010 tarihinde Elazığ Özel İdare Toplantı Salonunda yapılan toplantı iki bölüm halinde gerçekleştirildi. Sabah bölümünde protokol üyeleri açılış konuşmaları yaparken, öğleden sonraki oturumda söz alan konuşmacılar konu hakkındaki düşüncelerini ifade ettiler.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, lobi faaliyetinin gerekliliği ve yapılması gerekenler hususunda bir sunu yaptı. Başkan Şekerdağ, lobi çalışmaları ile Elazığ’ın 2023 yılına programlı, hedefli, vizyonlu ve katılımcılığı esas alarak hazırlanması için tüm Elazığlıların ortak bir misyonda buluşması için önemli bir adım atıldığını vurguladı.

Toplantıya Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, F.Ü. Rektörü Prof.Dr.Feyzi Bingöl, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, Elazığ’da ve Elazığ dışında faaliyet gösteren çok sayıda dernek ve vakfın Başkan ve yönetim kurulu üyeleri, işadamları, bürokratlar ve medya mensupları katıldı.

Toplantının açılış konuşları bölümünde söz alan Elazığ Valisi Muammer Erol, ``Lütfen şehrin problemlerini bu kente atanarak ya da seçilerek gelmiş devletluların, güç sahiplerinin iki dudağı arasına, tercihlerine bırakmayın`` dedi. Vali Erol, ``Lobi Çalıştayı``nın açılışında, lobi eksikliğinin, Elazığlıların içerde veya dışarıda bir arada bulunduklarında şikayet ettiği konuların başında geldiğini söyledi. Bunun insanların birbirlerinden habersiz olmasından kaynaklandığını ifade eden Erol, ``Bir araya gelmenin getirdiği iletişim olmazsa tanışma olmaz, tanışma olmazsa neyin nerede ne zaman yapılacağını belirlemek mümkün olmaz`` diye konuştu. Lobi konusunda şehirden talep ortaya çıktığında işin sorumlularına ``Toplantıyı düzenleyen biz olmayız, gündemini biz belirlemeyiz, çağrılanların tespitine karışmayız`` dediklerini anlatan Vali Erol, şöyle devam etti: ``Israrla şunu istiyorum, lütfen şehrin problemlerini bu kente atanarak ya da seçilerek gelmiş devletluların, güç sahiplerinin iki dudağı arasına, tercihlerine bırakmayın. Sahiplenin. Buraya gelen etki, güç sahiplerine `Biz sahiplendik bu noktaya kadar getirdik. Bu noktadan sonra şu işler senin vazifen artık. Yan yatma, çamura batma yok. Senin keyfine göre idare edilecek yer değil burası` diyebilme olgunluğuna erişme konusunda bir zorlama olur bu. İnşallah iyi bir ilk adım olur bu anlamda. Arkası gelir, gelmek zorunda.`` Vali Erol, Elazığ`ın güzellikleri anlatılırken kimi kentlerin aksine her zaman önce insanından bahsedildiğini ve bu durumun büyük kazanç olduğunu vurguladı. Kentin bu kadar güzel insan sermayesi ve bu sermayenin içinde çok şeye gücü yetecek potansiyeli bulunduğunu ifade eden Erol, ``Buna rağmen bir şeyler yapma konusunda bu potansiyelin adım atmaya çok niyetli görünmediğini`` söyledi.

Vali Erol, şunları kaydetti: ``Potansiyeli hareket geçirecek, motivasyon oluşturacak duruma da gelinmemiş. Örnekleri de var. Yine bu tarz yapılan toplantılar olmuş, olumlu adımlar atılmış ama orada kalmış. Bunun nedeni kamu gücü eliyle düzenlenmiş olması. Birileri geldi, heves etti, yaptı ama atananlar, seçilenler değişince heves de değişti, bitti. Başka şeye yöneldi. Şehrin sorunlarına sahip çıkmak ve şehrin potansiyelini bu sorunların çözümü noktasında harekete geçirme adına süreklilik kazandırmak gerekir.``

Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu da Elazığ`a her zaman sınıf atlatmanın çabasında olduklarını bildirdi.

Açılış konuşmalarının ardından Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’ın konuyla ilgili sunusu ilgi ile takip edildi. Program daha sonra toplantıya katılan kanaat önderlerinden oluşan bir grubun Fırat TV stüdyosunda medya mensupları ile yaptıkları değerlendirme toplantısıyla sonuçlandı. Toplantı sonucunda lobi faaliyetleri için çalışma grupları oluşturulması ve stratejilerin belirlenmesi kararı ile sonuçlandı. 

Bu haber 1626 defa okundu.
Ekleme Tarihi :13.1.2010 14:01:57
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.