Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
5084 Sayılı Yasanın Süresi Bir Yıl Uzatıldı

Süresi 31 Aralık 2009 tarihinde dolan 5084 Sayılı Teşvik Yasasının süresinin en az bir yıl daha uzatılması hususunda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve yasa kapsamında bulunan diğer illerin Odaları tarafından başlatılan çalışmadan olumlu netice alındı. Üzerinde yoğun bir şekilde çalışılan ve Başbakan başta olmak üzere çok sayıda Bakan, TOBB Başkanı, Milletvekilleri ve ilgili bürokratlar nezdinde yapılan girişimler neticesinde 5084 sayılı yasanın süresi 31 Aralık 2010 tarihine kadar uzatıldı.

  Konuyla ilgili olarak Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ şu değerlendirmeyi yaptı: “2009 yılında yayınlanan Bölgesel ve Sektörel Teşvik Yasası’nın yeni yatırımlar açısından önem taşımasına rağmen, yaşanan ekonomik kriz ortamında eski yatırımların ayakta kalabilmeleri ve istihdamı korumaları hususunda 5084 sayılı yasanın en az bir yıl daha uzatılması hususunda Oda olarak yapmış olduğumuz çalışmalardan olumlu netice alınmıştır.

31 Aralık 2009 tarihinde sona eren 5084 sayılı yasa Odamızla birlikte, yasanın kapsadığı 48 ilden bir çok Odanın girişim ve etkili kamuoyu oluşturması sonucunda 31 Aralık 2010 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bilindiği gibi tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik kriz pek çok işletmeyi olumsuz etkilemiştir. Bugün, 5084 sayılı yasanın uygulandığı illerde yatırımlara ve istihdama sağlanan teşviklere rağmen işletmeler vergi, SSK primleri ve diğer maliyet girdilerini karşılamakta zorlanmaktadır. Bölgemizin genel olumsuzlukları da dikkate alındığında işletmelerin mevcudiyetini devam ettirmesinde 5084 sayılı yasa büyük önem taşımaktadır.

Günümüz iş dünyasını zorlayan ekonomik şartlar dikkate alındığında ilimizi de kapsayan 5084 sayılı yasa ilk uygulandığı dönemden bugün daha önemli hale gelmiştir. Yasanın uygulanma süresinin 31 Aralık 2009 tarihinde sona ermesi halinde, mevcut işletmelerden işçi çıkarmalar artacak, kapanan işyeri sayısı yükselecek ve kayıt dışı cazip hale gelecekti.

5084 Sayılı Yasa, ekonomik krize rağmen işverenin vergi ve prim yükünü azalttığından işçi istihdamına da katkı sağlamaktadır. Yoğun işsizliğin olduğu ve Türkiye ortalamasının üzerinde seyrettiği bölgemiz illerinde yasanın devam etmemesi halinde durum daha vahim boyutlara ulaşabilecekti.

Bu konu göz önüne alınarak, Yasanın 31 Aralık 2010 tarihine kadar uzatılması hususunda Odamız tarafından Sayın Başbakan, TOBB, İlgili Bakanlar ve ilimiz milletvekillerine konu hakkındaki hassasiyetimiz bildirilerek, yasanın bir yıl daha devamı talep edilmiştir. Bu talebimiz milletvekillerimiz ve TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na sözlü olarak da iletilmiştir.

Beklentilerimizi karşılayarak, Yasanın bir yıl süre ile devamı hususunda karar alan Bakanlar Kuruluna sonsuz teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı arz ederken, Yasanın süresinin uzatılması hususunda destek, girişim ve katkılarını esirgemeyen tüm kurum, kişi ve medya mensuplarına teşekkür eder saygılar sunarım.”

Bu haber 1472 defa okundu.
Ekleme Tarihi :11.1.2010 15:30:18
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.