Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
ş Dünyası Olarak 2010’dan Umutluyuz

Yeni bir yıla girmeye sayılı günler kala, geride bıraktığımız 2009 yılı ekonomik anlamda ciddi sıkıntıların yaşandığı bir yıl olmuştur. Ekonomimiz 4 çeyrek üst üste küçülmüş, işsizlik artmıştır. Dünya Bankası verilerine göre işsiz sayısı 3.5 milyon kişidir. Bu rakam İş- Kur kayıtlarındaki iş arayanların sayısıdır. Oysa gerçek işsizlik boyutu bunun oldukça üzerindedir. Nüfusu 650 binlerde olan Elazığ’da hiçbir geliri olmayan vatandaşlara verilen Yeşil Kart sayısı 100 bin civarındadır. İşsizlik boyutunu en iyi yansıtan Yeşil Kart bu anlamda önemli bir veridir. Dolayısı ile Ülkemizdeki işsiz sayısının yüzde 15’in üzerinde olduğu düşünülmektedir.

Kürsel ekonomik krizin etkilerinin devam ettiği bugünlerde işsizliğin 2010 yılının ilk çeyreğinde artarak devam edeceği beklentisi hâkimdir. Siyasetteki sert üsluplar, sokaklardaki terör olayları, sürekli değişen Türkiye gündemi, 2010 yılına ekonomiye odaklanmış bir şekilde giremeyeceğimizi ortaya koymaktadır.

2009 yılını il bazında değerlendirdiğimizde de tablo Türkiye gündeminden farklı bir sonuç ortaya çıkarmamaktadır. Küresel ekonomik krizin etkilerinin devam etmesi, bölgedeki huzursuzluk ve terör olayları, ekonomide taşların yerine oturmaması yeni yatırımları olumsuz etkilemiş ve mevcut yatırımların da kapasitelerini düşürmüştür. İlk dokuz aylık süreç içerisinde yüzde 8.4 oranında küçülen Türkiye ekonomisi içerisinde Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan illerimizin bu oranı ikiye katlanmış durumdadır. Tüm bunlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde ve ekonomiyle ilgili resmi verilere bakıldığında 2009 yılının ülkemizde ekonomi adına son derece sancılı geçtiğini ortaya koymaktadır.

2010 yılında üretim sektörünün teşviklerle desteklenmesini savunurken vatandaşın alım gücünü iyileştirici tedbirler ve uluslar arası rekabet koşullarının da iyileştirilmesinin şart olduğunu düşünüyoruz. 31 Aralık 2009 tarihinde sona erecek olan 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın süresinin en az bir yıl daha uzatılmaması ile birlikte, özellikle bölgemizde çok yoğun bir şekilde işten çıkarmalar da yaşanacak ve kayıt dışı ciddi boyutlara ulaşacaktır. Bu nedenle mutlak suretle 5084 sayılı yasanın eski yeni yatırım ayrımı yapılmaksızın 10 ve üzeri işçi çalıştıran tüm işletmelerde bir yıl süre ile uzatılması ülke ekonomisinin menfaatine olacaktır.

2010 yılı bütçe görüşmelerinde Türkiye’nin büyüme hedefi öngörüsü yüzde 3.5 olmuştur. Bu rakam krizden kurtulmaya çalışan ülkeler arasında en yüksek hedeftir. Bu anlamda eğer ön görü gerçekleşirse gerçekten önemli bir süreci geride bırakmış olacağız gelecek yıl. 2010 öncesi birçok ekonomik tahminler yapılıyor, yeni krizlerden çekiniliyor. Türkiye bu anlamda ayakları yere daha sağlam basan bir ülke.

Özellikle finans açısından. Bankalar bizde batmadı, kurtarılmak istenmedi. Umarım bu 2010 yılında da devam edecek. Bankacılık sektörü istihdam sağlayan sanayiciye karşı, iş adamlarına karşı, esnafa karşı faiz oranları ile ilgili düzenlemeyi yaparsa ve daha olumlu yaklaşırsa çok daha faydalı olur. Zira 2009 yılında bankacılık sektörü iş dünyasının beklemiş olduğu performansı ortaya koyamamıştır.

2009 yılında görevde bulunduğumuz on aylık süre içerisinde yaptığımız çalışmalar içerisinde en önemlisi bize göre bilgiye ulaşma anlamında yapılan faaliyetlerimizdir. Çağımızın en önemli değeri olan bilgiye ulaşma noktasında Odamız tarafından yıl içerisinde çok sayıda etkinlikler, seminerler, konferanslar, çalıştaylar ve eğitim programları düzenlenmiştir. Bu faaliyetler konusunda uzman kurumların katılımı ile müşterek yapılmıştır. 2010 yılında da bu hizmetlerimizi artırarak devam ettirme hususunda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimizin geleceğe güvenle bakmasına vesile olacak önemli çalışmalar yapmaktayız. Valiliğimiz, Belediyemiz, Üniversitemiz ve ilimizdeki bütün meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte müşterek çalışmalar neticesinde 2010 yılında da bu çalışmalarımız devam edecektir. Özellikle ilimizin bir marka kent haline gelmesi hususunda 2010 yılı önemli organizasyon ve faaliyetlerin yapılacağı bir yıl olacaktır. Oda tarafından hazırlıklarını tamamladığımız Elazığ tanıtım belgeseli DVD formatında çoğaltılarak Ocak ayı içerisinde dağıtımı yapılacaktır. 5 dilde hazırlanan bu film Elazığ’ın tanıtımı açısından son derece önemli bir faaliyettir. Çünkü ilimizin kalkınma ve gelişmesi adına son derece önemli potansiyelleri var. İlimizin bu avantajlarını müteşebbislere etkili ve doğru bir dille anlatıp, kaynakların ekonomiye kazandırılması birinci önceliğimizdir. Elazığ’ın en önemli birince derecedeki sorunu işsizliktir. Bunun çözümü de, yeni iş alanları yaratmak ve halkımızı üretime teşvik etmektir. Tarım, hayvancılık, turizm, su ürünleri, hizmetler sektörü gibi son derece önemli kaynakları olan bir ilde yaşıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde, kalkınma ve gelişmeye odaklanarak, tüm kentin kenetlenmesi halinde çözülmeyecek hiçbir meselemizin kalmayacağı muhakkaktır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, tüm yönetim birimlerimiz ve üyelerimizle bu amaç için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Bu anlamda ilimizin hak ettiği hedefe ulaşmasından şüphemiz bulunmamaktadır.

Bu vesile ile;

2010 yılının ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni eder, bütün halkımıza ve üyelerimize yeni yılda sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

Saygılarımla…

 

Ali ŞEKERDAĞ

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu haber 1543 defa okundu.
Ekleme Tarihi :25.12.2009 13:04:15
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.