Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Fırat Üniversitesi Rektörlüğü tarafından organize edilen etkinlikle Sanayi ve Ticaret Bakanlığı “Teknogirişim ve Ar-Ge Desteleri” hibe projeleri bilgilendirme toplantısı 18 Aralık 2009 tarihinde Elazığ TSO Konferans Salonunda il protokolü ve çok sayıda işadamı ve akademisyenin katılımı ile yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnovasyon Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Eroğlu, inovasyonun “yenilik” anlamına geldiğini belirterek, “İnovasyon sanayi kuruluşlarının hayatlarını devam ettirmeleri için kaçınılmaz bir kavramdır” dedi.

Rekabetçi piyasada her geçen gün daha iyi ve ekonomik ürünlerin geliştirilmesi için yapılan çalışmaların oldukça hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten Eroğlu, “Bu bakımdan inovasyonla direkt ilişkili olan Ar Ge çalışmalarına şirketler büyük bütçeler ayırmaktadır. Aksi takdirde inovasyona gerekli önemi vermeyen kuruluşlar zamanla yok olmaya mahkumdurlar. Geleneksel söylemle bugünü kurtarabilirsiniz ancak Ar Ge çalışmanız olmadıkça yarın asla kurtaramazsınız” diye konuştu.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Polat Şaroğlu, Elazığ’ın teknoloji ve yenilik potansiyelinin ortaya çıkarılması, rekabet gücünün artırılması ve sürdürülebilir olmasını sağlama hususunda başta üniversiteler olmak üzere kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin, imkan ve deneyimlerini paylaşarak müşterek hareket etmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

“Sanayicileri desteklemeye hazırız”

Fırat Üniversitesi (FÜ) Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, inovasyona, yenilikçiliğe, Ar-Ge'ye inanan sanayicileri sonuna kadar desteklemeye hazır olduklarını belirtti.

Rektör Prof. Dr. Bingöl, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) iş birliğiyle odanın toplantı salonunda düzenlenen ''Ar-Ge Destekleme Tanıtım Toplantısı''nda, Ar-Ge'nin paranın bilime dönüştürülmesi olduğunu söyledi.

Bilginin, yapılan araştırmaların üretime dönüştürülmesine ise inovasyon denildiğini ifade eden Bingöl, üniversitede 2009 yılını ''İnovasyon Yılı'' ilan ettiklerini hatırlattı.
Öncelikle inovasyonun ne olduğunu gerek sanayicilere gerekse bilim adamlarına anlatmayı hedeflediklerini belirten Bingöl, şöyle devam etti:

''Sanayicimizin Ar-Ge'ye, Ar-Ge'nin, özellikle krizlerden çıkmak için inovasyonun gerekliliğine inanması gerekir. Artık dünyada bir malı ürettiğiniz zaman sonsuza kadar o malla gidemezsiniz. Her malın belirli bir doyum noktası vardır. Yeni mallar, teknolojiler üretildiği için o mal artık değerini, piyasasını kaybeder. O zaman sanayicinin ürettiği malı sürekli yenileştirmesi, yenilik yapması gerekir. Bizim sanayicimiz eğer inovasyona, yenilikçiliğe, Ar-Ge'ye inanırsa, üniversite olarak biz de sonuna kadar sanayicimizi desteklemeye hazırız.''

Konuşmaların ardından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı uzmanları Ali Rıza Ay ve Haydar Ali Baş, dinleyicilere Bakanlığın Ar-Ge çalışmalarına verdiği hibeler hakkında bilgi aktardı.

Toplantıya, Vali Muammer Erol, F.Ü.Rektörü Prof.Dr. A.Feyzi Bingöl, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, F.Ü. Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bülent Şen, Teknokent Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın, akademisyenler, sanayiciler ve Fırat Üniversitesi öğrencileri katıldı.

Bu haber 2711 defa okundu.
Ekleme Tarihi :19.12.2009 14:28:27
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.